Urzędujący prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew wyznaczył termin wyborów prezydenckich.

Przedterminowe wybory prezydenckie odbędą się w Kazachstanie 20 listopada. Kasym-Żomart Tokajew podpisał w środę stosowne zarządzenie. “Jako obecna głowa państwa gwarantuję, że kampania wyborcza odbędzie się w ścisłej zgodności z prawem, odbędzie się uczciwie, otwarcie i przy szerokim udziale obserwatorów krajowych i międzynarodowych” – portal Fergana zacytował uwagę Tokajewa.

Centralnej Komisji Wyborczej prezydent zlecił przygotowanie i przeprowadzenie przedterminowych wyborów prezydenckich. Rząd ma podjąć niezbędne działania dla organizacyjnego, logistycznego i finansowego wsparcia głosowania.

Akimom Astany, Ałmaty, Szymkentu i obwodów polecono zapewnić terminowe sporządzanie i wiarygodnych list obywateli z prawem do głosowania, udzielać wszelkiej możliwej pomocy centralnym, terytorialnym i obwodowym komisjom wyborczym w rozwiązywaniu kwestii przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

 

Tokajew zapowiedział przeprowadzenie przedterminowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych w swoim kraju 1 września w orędziu do narodu. „Uważam za konieczne rozpoczęcie kompleksowego restartu kluczowych instytucji państwowych zgodnie z nową strategią” – mówił wówczas Tokajew – „Pozwoli nam to zintensyfikować wspólną pracę na rzecz dobra każdego obywatela i dobrobytu kraju. Tradycja polityczna, kiedy władze utrzymywały swoje plany w tajemnicy przed społeczeństwem, powinna odejść w przeszłość”. Obecny prezydent zdążył zadeklarować, że sam również będzie ubiegał się o kolejną kadencję.

Wybory parlamentarne w Kazachstanie mają odbyć się wiosną przyszłego roku. Zgodnie ze standardowymi przepisami wybory prezydenckie powinny odbyć się w Kazachstanie w 2024 a parlamentarne w 2025.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Tokajew przejął władzę jako człowiek pierwszego prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, gdy ten, w 2019 r., zdecydował się ustąpić ze stanowiska prezydenta. W praktyce Nazarbajew, jako przewodniczący Rady Bezpieczeństwa i oficjalny „lider narodu” utrzymywał pozycję pierwszej osoby w państwie.

Dopiero zamieszki ze stycznia 2022 r. stworzyły sytuację, w której Tokajew pozbawił Nazarbajewa stanowiska w Radzie Bezpieczeństwa, a zmiany konstytucyjne pozbawiły go również tytułu „lidera narodu”. Tokajew konsekwentnie pozbył się krewnych pierwszego prezydenta z instytucji państwowych i spółek skarbu państwa.

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply