Turkmenistan zamierza podać sprawę irańskiego zadłużenia za dostawy gazu z tego państwa do międzynarodowego arbitrażu.

4 grudnia prezydent Turkmenistanu Gurbanguły Berdymuhamedow przeprowadził wideokonferencję z Myratem Arczajewem, powołanym właśnie na stanowisko dyrektora państwowego koncernu Turkemngaz w randze ministra. W czasie spotkania Arczajew poinformował prezydenta o „znacznym zadłużeniu” jakie wobec zarządzanego przez niego koncernu ma państwowy koncern gazowy z Iranu. Arczajew stwierdził, że „w celu możliwego do przyjęcia i obiektywnego rozwiązanie tego problemu irańscy partnerzy proponują zwrócić się do międzynarodowego sądu arbitrażowego”.

Prezydent Berdymuhamedow przychylił się do wniosku dyrektora Turkmengazu. Polecił przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów koniecznych dla wystąpienia o arbitraż, jak relacjonuje portal Chronika Turkmenistana.

Turkmenistan wstrzymał dostawy gazu do Iranu na początku bieżącego roku. Aszchabad żąda od Irańczyków wpłacenie 1,8 miliarda dolarów. Teheran uznaje, że faktycznie zalega z opłatami ale kwestionuje wysokość naliczonej przez stronę turkmeńską zadłużenia. Domaga się przeglądu wzajemnych zobowiązań. W ciągu bieżącego roku Irańczycy grozili kilkukrotnie zwróceniem się do arbitrażu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Turkmenistan jest jednym z państw posiadających największe zasoby gazu ziemnego na świecie. Eksportuje go zarówno za pośrednictwem rosyjski rurociągów, jak i do Chin.

Czytaj także: Turkmenistan: Koniec z darmowym od 24 lat gazem, prądem i wodą

hronikatm.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz