W USA pojawi się nowe święto państwowe

Rocznica faktycznej likwidacji niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych stanie się w tym kraju świętem federalnym. Decyzję w tej sprawie podjęły już Senat i Izba Reprezentantów; ustawa czeka już tylko na spodziewany podpis Joe Bidena.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, Izba Reprezentantów przyjęła w środę ustawę ustanawiającą 19 czerwca, czyli tzw. Juneteenth, świętem federalnym. Święto ma upamiętniać oswobodzenie niewolników w Teksasie rozkazem gen. Gordona Grangera, wydanym 19 czerwca 1865 roku. Było to prawie 3 lata po decyzji prezydenta Lincolna o zniesieniu niewolnictwa i dwa miesiące po kapitulacji Konfederacji. Teksas został jako ostatni zajęty przez wojska Unii i dlatego tam najpóźniej doszło do oswobodzenia niewolników.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

To pierwsze nowe święto federalne od czasu ustanowienia Dnia Martina Luthera Kinga Jr. w 1983 roku – informuje Associated Press.

Wcześniej ustawę ustanawiającą Juneteenth świętem federalnym jednogłośnie przyjął Senat USA.

Jak podaje PAP, przed śmiercią George’a Floyda i wywołanych przez nią protestach ruchu BLM Juneteenth było mało znanym świętem obchodzonym głównie przez Afroamerykanów. Po spopularyzowaniu zostało w różnej formie uznane przez 47 stanów i Dystrykt Kolumbii.

Przeciw ustawie zagłosowało 14 republikańskich kongresmenów. Jeden z przeciwników nowego święta, Matt Rosendale z Montany, zarzucał lewicy, że ustanawiając to święto próbuje uczynić tzw. krytyczną teorie rasy „rządzącą ideologią”.

Juneteenth jest zbitką słów June nineteenth” czyli „19 czerwca”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Boston: usunięto pomnik upamiętniający wyzwolenie niewolników przez Lincolna

Kresy.pl / apnews.com / polsatnews.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz