Amerykańskie władze nie popierają pomysłu rozszerzenia formatu mińskiego o USA i Wielką Brytanię. – wynika z odpowiedzi, którą w piątek uzyskała rosyjska agencja TASS w Departamencie Stanu USA.

W Departamencie Stanu USA stwierdzono, że „zmiana istniejących formatów negocjacji nie wyeliminuje prawdziwej przeszkody dla postępu we wdrażaniu Mińska [porozumień w Mińsku – red.]”. Jednocześnie amerykański resort dyplomacji stwierdził, że z zadowoleniem przyjmuje próby prezydenta Zełenskiego dotyczące implementacji porozumień mińskich. W opinii Waszyngtonu Ukraina wypełnia swoje zobowiązania wynikające z tych porozumień, a Rosja powinna pójść jej śladem. Departament Stanu zarzucił Rosji brak politycznej woli w wypełnianiu porozumień w Mińsku.

Przypomnijmy, że na początku tygodnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował rozszerzenie formatu normandzkiego o Wielką Brytanię i USA. W nagranym oświadczeniu zwrócił się do prezydenta Rosji Władimira Putina. „Chcę zwrócić się do prezydenta Rosji, Władimira Putina. Trzeba rozmawiać? Trzeba. Porozmawiajmy. Omówmy czyj jest Krym i kogo tam nie ma w Donbasie. Proponuję następujące towarzystwo do rozmowy: ja, wy, prezydent USA Donald Trump, premier Wielkiej Brytanii Theresa May, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron. Miejsce? Myślę, że Aleksander Grigoriewcz Łukaszenko z przyjemnością przyjmie nas w Mińsku.” – mówił Zełenski.

Putin nazwał pomysł Zełenskiego interesującym podkreślając jednocześnie, że taki szczyt powinien zostać dobrze przygotowany.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, w czwartek prezydenci Ukrainy i Rosji rozmawiali po raz pierwszy. Telefoniczna rozmowa odbyła się z inicjatywy strony rosyjskiej. Głównym tematem dyskusji obu głów państw było zwolnienie ukraińskich marynarzy zatrzymanych przez Rosjan podczas incydentu kerczeńskiego w listopadzie ub. roku. Rozmowa trwała około 20 minut.

Kresy.pl / TASS / Izwiestija
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jazmig
  jazmig :

  Jankesi tradycyjnie kłamią. Rosja nie jest stroną porozumień mińskich, więc nie może wdrażać ich postanowień. Stronami są powstańcy i władze w Kijowie. Kijów nie zrealizował ani jednego punktu z umów mińskich, więc twierdzenie Amerykanów, że zrobił co do niego należy, jest bezczelnym kłamstwem.

  Przypomnę, że zgodnie z porozumieniami obie strony miały wycofać ciężką broń i artylerią z linii rozgraniczenia, tymczasem Kijów utrzymuje w jej pobliżu czołgi i ciężką artylerię. Wojska ukraińskie wchodzą w głąb strefy niczyjej łamiąc porozumienia.

  Kijów miał zmienić konstytucję i nadać specjalny status Donbasowi, ale nic takiego do dzisiaj nie powstało. Miano usunąć z terenów obce siły, ale jest przeciwnie: na terenie Ukrainy ćwiczą wojska NATO, a pułki Azow i Ajdar, to są po prostu najemnicy.

 2. Avatar
  Czeslaw :

  Ukraińcy zachowują się jak „rozkapryszony bachor”, uważają że wszyscy powinni im ustępować i pomagać. Oni nie proszą oni żądają i tak jak w tym przypadku Żeleński chcą wyznaczać rolę nawet dla największych potęg światowych, no i dostali klapsa tak jak w Radzie Europy gdzie obrazili się że przywrócono prawa stronie rosyjskiej. Myślę, że następnie to nie będą klapsy tylko normalne „lanie”.