Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że nie udało się porozumieć z PO ws. wspólnego startu w wyborach parlamentarnych i jego partia chce budować „Koalicję Polską”, jako blok centrowy. Paweł Kukiz zaprosił z kolei obywateli, by w głosowaniu poradzili mu, z kim Kukiz’15 miałby zawiązać koalicję wyborczą.

W piątek podczas konferencji prasowej w Sejmie szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że Rada Naczelne jego partii w minioną sobotę wezwała do podjęcia decyzji ws. startu w wyborach parlamentarnych do końca tygodnia, w tym podjęcia rozmów z PO. Polityk przyznał, że Platforma zaoferowała ludowcom „bardzo atrakcyjną” ofertę podziału miejsc na listach, ale „tu chodzi o Polskę”, a nie „o jakieś zapakowanie się do Sejmu chodzi”.

W ocenie Kosiniaka-Kamysza, tylko dwa bloki polityczne, centrowy i lewicowy, startujące jesienią osobno, mają szansę pokonać PiS w wyborach parlamentarnych. Podkreślił, że PSL chce „budować blok centrowy, Koalicję Polską, która daje szansę na wyraziste poglądy”, a w kierownictwie PO nie widzi ku temu żadnych chęci.

 

Lider PSL powiedział, że jego partia będzie budować Koalicję Polską w oparciu o program dla każdego Polaka. Wymienił w tym kontekście takie hasła, jak „zielona energia, docenienie przedsiębiorców”, a także „sprawy związane z godnością życia, z opieką nad rodziną, rozwojem przedsiębiorczości”.

Rzecznik PO Jan Grabiec komentując decyzję PSL oświadczył, że w ten sposób ludowcy wybrali PiS. – Mamy nadzieję, że to nie jest decyzja ostateczna – dodał. Według Grabca, w sobotę przed południem lider Platformy i Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna przedstawi dalszy plan działania. Obecnie KO, poza PO tworzą jeszcze Nowoczesna oraz Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej. Według nieoficjalnych wypowiedzi tego obozu, będą startować do wyboru bez ludowców, choć Schetyna oficjalnie mówi, że liczy jeszcze na dołączenie PSL do Koalicji Obywatelskiej.

Decyzja PSL może być istotna dla Kukiz’15, gdyż trwały między nimi rozmowy, a wypowiedzi różnych polityków tego ugrupowania sugerowały, iż K’15 jest poważnie zainteresowane wspólnym startem w jesiennych wyborach do parlamentu. W środę Paweł Kukiz we wpisie na Facebooku oświadczył, że K’15 rozważa samodzielny start, ale także wspólnie z jednym lub paroma innymi ugrupowaniami. Wymienił w tym kontekście PSL, a także Bezpartyjnych Samorządowców, Janusza Korwina-Mikke, Ruch Narodowy (wymienione oddzielnie, nie jako Konfederacja) oraz nową partię Revolution, #R, którą zakłada Mariusz Max Kolonko.

Przeczytaj: Kukiz’15 może mieć kłopot z samodzielnym startem w wyborach – będą wspólne listy z PSL?

Ponadto, zgodnie z zapowiedziami Kukiza, jego ugrupowanie zamieściło w sieci ankietę, w której sympatycy K’15 i nie tylko mogą zagłosować na jedno lub więcej ugrupowań, z którymi ich zdaniem Kukiz’15 powinien wspólnie startować w wyborach. Paweł Kukiz określił tę inicjatywę jako „namiastka e-votingu”.

Aktualne wyniki głosowania są dostępne na stronie internetowej. Według stanu na godzinę 21:45, najwięcej uczestników opowiadało się za koalicją wyborczą K’15 z #R Maxa Kolonko (32 proc.) i/lub z Januszem Korwin-Mikkem (30 proc.). Współpracę z Bezpartyjnymi Samorządowcami popiera 19 proc., z Ruchem Narodowym – 15 proc., a z PSL – zaledwie 3 proc. Ogólnie od rana sytuacja, jeśli chodzi o zajmowane „miejsca”, nie uległa większym zmianom – na czele cały czas są zwolennicy współpracy Kukiz’15 z nową partią Mariusza Kolonko oraz z partią Korwina-Mikke. Z czasem stopniowo spadał odsetek zwolenników wspólnego startu z narodowcami oraz ludowcami.

Parę dni temu poseł PSL Piotr Zgorzelski pytany o kwestię ewentualnej współpracy z Kukiz’15 i startu kandydatów K’15 z list PSL poseł Zgorzelski powiedział, że „nie jest zamknięty temat z Pawłem Kukizem, jest dobra rozmowa”. Podkreślił, że Kukiz popiera sztandarowy obecnie postulat PSL, jakim jest „emerytura bez podatku”, a ludowcy mówią „tak” propozycji wprowadzenia w Polsce mieszanej ordynacji wyborczej. – Dla nas najważniejszą rzeczą jest, by nasze propozycje programowe zostały zrealizowane – podkreślił.

Tydzień temu po wyjazdowym posiedzeniu klubu K’15 Paweł Kukiz poinformował, że jego ugrupowanie jest gotowe do samodzielnego startu w wyborach parlamentarnych, zaś ewentualne porozumienia z opcjami politycznymi, które popierają postulaty ruchu, muszą zostać zawarte najpóźniej do 15 lipca. Kukiz otrzymał od swego klubu legitymację do zawarcia tego rodzaju porozumienia wyborczego.

Jak informowaliśmy wcześniej, czołowy poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski publicznie wyrażał obawy, że jego ugrupowanie nie zdoła zebrać potrzebnych podpisów i w związku z tym raczej nie wystartuje samodzielnie w jesiennych wyborach parlamentarnych. Z kolei wypowiedzi innego znanego posła K’15 Grzegorza Długiego sugerowały, że K’15 najwyraźniej jest bliskie porozumienia z PSL ws. wspólnego startu i czeka tylko na zgodę Pawła Kukiza.

Ostatnio w rozmowie z portalem wPolityce.pl Długi potwierdził, że K’15 zatwierdzi decyzje, jakie podejmie Paweł Kukiz. Jego zdaniem, „pewien problem jest w tym, czy można zaufać kolegom z PSL” i wyraził przy tym przekonanie, że porozumienie z ludowcami doszłoby do skutku, gdyby ich głównym przedstawicielem był Marek Sawicki. Przyznał zarazem, że „spora cześć (…) aktywu” Kukiz’15 „nie jest zachwycona pomysłem” współpracy z PSL. Zdaniem Długiego, możliwy jest zarówno wspólny start z PSL, jak i z Bezpartyjnymi Samorządowcami, a nawet jedna wspólna lista tych ugrupowań.

Inny poseł K’15 (wcześniej PiS) Łukasz Rzepecki sugerował z kolei, że bliżej jest mu do zawarcia sojuszu z samorządowcami. Podkreślił jednak, że „jeżeli PiS, PSL czy Bezpartyjny Samorządowcy poprą nasze postulaty, to jesteśmy gotowi pójść razem w koalicji”. Rzepecki dopuszcza nawet możliwość stworzenia jednego bloku wspólnie z tymi partiami, żeby „uzyskać większość konstytucyjną oraz nie dopuścić do powrotu PO do władzy”.

Dodajmy, że parę dni temu Mariusz „Max” Kolonko, który wcześniej dość wyraźnie wspierał Kukiz’15, ogłosił na Facebooku powstanie nowej partii o nazwie Revolution, #R. W tym tygodniu z Kolonką spotkał się już lider Federacji dla RP, Marek Jakubiak, który parę tygodni temu odszedł z obozu Konfederacji, a także Paweł Kukiz. Jak na razie nie wiadomo oficjalnie nic o żadnych ustaleniach.

Rmf24.pl / facebook.com / kukiz-demokracja-bezposrednia.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    Z wypowiedzi Kosiniaka Kamysza wyrażnie wynika, że należy zbudować dwa bloki wyborcze żeby pokonać PiS i potem razem rządzić. PSL-ZSL nie różni się ideowo od tego pozostałego lewactwa, przecież razem startowali do parlamentu europejskiego, to też ich zasługa że Cimoszewicz, Belka i Miller reprezentują Polskę w PE, to wstyd i hańba. Partia Wiosna to denna organizacja ale przynajmniej nie fałszywa jak kierownictwo PSL które udaje patriotów przed wyborcami.