USA: dwóch Rosjan usłyszało zarzuty. Gazprom chciał ominąć sankcje?

Sąd w amerykańskim stanie Georgia oskarżył pięć osób, w tym dwóch Rosjan, o zmowę w celu prania pieniędzy, oszustw finansowych oraz próbę obejścia istniejących ograniczeń handlowych. Jeden z Rosjan został aresztowany – poinformowała we wtorek rosyjska agencja RBK powołując się na komunikat Departamentu Sprawiedliwości USA.

Oskarżeni to dwóch Rosjan – prezes firmy KS Engineering Oleg Nikitin oraz pracownik tej firmy Anton Czeremuchin, a także dwóch Włochów i Amerykanin. Zarzucono im, że poprzez łańcuszek firm usiłowali zakupić w USA turbinę siłową do platformy wiertniczej. Końcowym odbiorcą turbiny miał być niewymieniony z nazwy koncern kontrolowany przez rząd Rosji. Zmowa miała polegać na tym, że turbinę kupiłaby firma amerykańska, która miała odsprzedać ją firmie włoskiej, a ta – rosyjskiej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Strony zgodziły się ukryć prawdziwego końcowego użytkownika [turbiny] Vectra zarówno przed amerykańskim producentem, jak i rządem USA, przedkładając fałszywą dokumentację stwierdzającą, że Vectra będzie używana przez amerykańską firmę w Atlancie i okolicach” – powiadomił Departament Stanu USA. W ten sposób, zdaniem oskarżenia, usiłowano ominąć amerykańskie sankcje zakazujące sprzedaży sprzętu, urządzeń i technologii do prac wydobywczych w Arktyce.

Chociaż w komunikacie nie wymieniono z nazwy rosyjskiego koncernu, to agencja RBK zauważyła, że tylko jedna rosyjska firma prowadzi wiercenia w Arktyce – jest to spółka córka Gazpromu – Gazprom Nieft. Trzy lata temu jej prezes zapowiadał unowocześnienie tej platformy wiertniczej, ponieważ została ona zbudowana „jakiś czas temu, a teraz są nowe technologie, nowy sprzęt”. Gazprom Nieft odmówiła agencji RBK komentarza do tej sprawy.

Smaczku sprawie dodaje fakt, iż producentem turbiny, którą chciano zakupić, jest firma Texas Dresser-Rand od 2014 roku należąca do niemieckiego Siemensa. Przypomnijmy, że w ostatnich latach turbiny Siemensa z ominięciem sankcji trafiły do nowo zbudowanej elektrowni na Krymie.

Kresy.pl / RBK

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz