Daszki szklane nie tylko stanowią ochronę przed deszczem i nadmiernym słońcem przy zachowaniu dostępu do światła dziennego. Są też atrakcyjnym i bardzo nowoczesnym dopełnieniem aranżacji budynku. Wybór odpowiedniej konstrukcji oraz systemu mocowania stanowi podstawowy warunek solidności i trwałości konstrukcji. Na co warto zwrócić uwagę przed jego wykonaniem?

System daszków szklanych – na jaki się zdecydować?

Podstawowym krokiem, jaki należy wykonać decydując się na budowę daszku ze szkła jest zastanowienie się nad systemem mocowania. Laikom z pewnością niewłaściwie kojarzy się samo określenie „daszek”, które nasuwa obraz niewielkiej szybki umieszczonej nad wejściem. W rzeczywistości często są to duże powierzchniowo, rozbudowane konstrukcje.

Nietrudno sobie sobie wyobrazić, jak dużą masę mają metalowy stelaż mocujący oraz pokrycie ze szkła. Aby takie zadaszenie utrzymało się są niezbędne odpowiednio solidne i wytrzymałe uchwyty. Dlatego producenci oferują dwa typy rozwiązań:

  • system daszków szklanych na wspornikach,
  • daszki szklane z naciągiem.

Wybór odpowiedniego rozwiązania jest uzależniony od dwóch czynników. Pierwszym jest planowana powierzchnia zadaszenia. Drugi, to możliwości architektoniczne budynku.

Daszek szklany systemowy – parametry uchwytów

Jak w każdej konstrukcji technicznej istotną cechą każdego elementu są jego wymiary. Ta sama zasada obowiązuje wówczas, gdy w planach jest montaż szklanego zadaszenia. Firma Womet oferuje rozmaite okucia do daszków szklanych, które można dopasować do planowanej inwestycji. W przypadku konstrukcji na wspornikach proponowane elementy montażowe mają takie same parametry, jednak można wybierać pomiędzy różnymi typami wykończenia. Mogą to być:

  • malowanie proszkowe na jeden z dwóch kolorów z palety RAL,
  • wykończenie satynowane.

Z kolei mocowanie daszków szklanych z systemem naciągu wymaga znacznie większej uwagi przy zakupie. Dostępny asortyment obejmuje uchwyty podwójne do szyb oraz elementy przeznaczone do przytwierdzania naciągów do ściany.

Mocowanie daszków szklanych z naciągiem

Decydując się na system daszków szklanych z naciągiem warto zwrócić uwagę na parametry poszczególnych elementów montażowych. Częścią składową takich uchwytów są rotule, czyli niewielkie walce przeznaczone do amortyzowanego mocowania szyb. Do standardowych parametrów można zaliczyć ich średnicę oraz dystans przeznaczony do umieszczania szyby. Ten drugi decyduje o grubości szkła, jakie można umieścić w uchwycie.

Inną istotną cechą jest wielkość otworu w szkle, jaki trzeba wykonać do zamontowania uchwytu. Daszki szklane o dużej powierzchni mogą być również wyposażone w pokaźne otwory montażowe. W mniejszych daszkach znaczny ubytek materiału może osłabiać strukturę szyby, dlatego warto poszukać do nich uchwytów z rotulami o małej średnicy bolca.

Okucia do daszków szklanych w zestawach

Jednym z sposobów na rozwiązanie problemu wyboru odpowiednich elementów konstrukcyjnych jest zakup całego zestawu. W asortymencie firmy Womet są dwa typy takich zestawów – przeznaczone do montażu pojedynczej szyby oraz z naciągiem podwójnym. Są one przeznaczone do mocowania zadaszenia w innych miejscach – w narożnikach dachu lub w strefie, w której dwa szklane panele się łączą.

Zastosowanie podwójnego uchwytu (wyposażonego w dwie rotule), pozwala na zamocowanie dwóch szyb na jednym naciągu. To z kolei ogranicza liczbę elementów montażowych oraz wykonywanych mocowań w ścianie budynku. Ostatecznie przekłada się to również na niższe koszty wykonania zadaszenia.

Artykuł sponsorowany

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply