Agencja informacyjna AFP zauważyła, że Twitter usunął w niedzielę dwa twitty prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, w których kwestionował on zasadność regulacji wprowadzonych dla powstrzymywania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Usunięte zostały twitty z filmami, na których widać, jak Bolsonaro ignoruje wytyczne własnego rządu dotyczące utrzymywania tzw. dystansowania społecznego mieszając się z tłumem na ulicach Brasilii. Prezydent namawiał swoich zwolenników, by wspierali gospodarkę zwalniającą obroty w związku z epidemią koronawirusa. W miejsce usuniętych wpisów Twitter wstawił wyjaśnienie, że naruszały one zasady Twittera.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Na platformie wciąż są dostępne inne filmy Bolsonaro, na których widać, jak spotyka się on z ludźmi na ulicach.

Jak pisze AFP, Twitter wprowadził ostatnio zmiany w swoich zasadach zarządzania treściami, które są sprzeczne z oficjalnymi informacjami na temat zdrowia publicznego i mogą narazić ludzi na ryzyko przeniesienia koronawirusa.

Na jednym z usuniętych filmów Bolsonaro mówił do spotkanego ulicznego sprzedawcy, że słyszał, iż „ludzie chcą pracować” i twierdził, że należy być ostrożnym, a w domach powinni pozostawać ludzie w wieku powyżej 65 lat. Gdy sprzedawca skarżył się, że jeśli firmy nie będą pracować, ludzie, którzy przeżyją epidemię, umrą z głodu. „Nie umrzesz!” – zapewniał Bolsonaro sprzedawcę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W innym filmie prezydent wzywał do „powrotu do normalności”, kwestionując zasady kwarantanny wprowadzonej przez gubernatorów i niektórych burmistrzów. „Jeśli to się utrzyma, przy stopie bezrobocia, którą będziemy mieli później, będzie to bardzo poważny problem, którego rozwiązanie zajmie lata” – mówił prezydent Brazylii o kwarantannie. Jego zdaniem Brazylia „nie może się zatrzymać, bo inaczej zmieni się w Wenezuelę”.

Bolsonaro jest znany z wypowiedzi kwestionujących zagrożenie koronawirusem. COVID-19 określał mianem „grypki”, opowiadał się za ponownym otwarciem szkół i sklepów oraz izolacją tylko dla osób w wieku powyżej 60 lat. „Koronawirus jest śmiercionośny, ale głód, który może być konsekwencją zastoju gospodarki, może też zabijać” – mówił w ostatni piątek. Restrykcje na działalność gospodarczą nakładane lokalnie nazywał „zbrodnią”.

W sobotę minister zdrowia Brazylii informował, że zakażenie koronawirusem wykryto w tym kraju u 3904 ludzi, z czego 114 zmarło.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Donald Trump spotkał się z przedstawicielem Brazylii, u którego wykryto koronawirusa

Kresy.pl / AFP / tvn24.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz