Trump skomentował zwolnienie Tillersona. Powodem Iran?

Trump i Tillerson odmiennie oceniali porozumienie nuklearne z Iranem.

Wyjaśniając swoją decyzję o zwolnieniu Rexa Tillersona ze stanowiska Sekretarza Stanu USA prezydent Trump wskazał na różnicę zdań pomiędzy nim a Tillersonem odnośnie porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego. – podała we wtorek agencja AFP.

Trump powiedział dziennikarzom, że politycy nie zgadzali się ze sobą w wielu kwestiach, lecz wymienił tylko jedną z nich – czy wypowiedzieć porozumienie nuklearne z Iranem.

Jeśli popatrzeć na porozumienie z Iranem, uważałem je za złe. On [Tillerson – red.] uważał, że było OK. – mówił Trump. – Chciałem je albo zerwać, albo zrobić coś innego, on odczuwał to trochę inaczej. A więc tak naprawdę nie myśleliśmy tak samo – ujawnił amerykański prezydent.

AFP przypomina, że za dwa miesiące upływa wyznaczony przez Trumpa termin podjęcia decyzji co do dalszego losu porozumienia z Iranem. Jak pisze agencja, zwolnienie Tillersona może zwiastować zerwanie tego układu.

Porozumienie nuklearne JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action) z Iranem zawarto w trakcie rządów w Białym Domu demokratycznej ekipy Baracka Obamy. Zawieszało ono amerykańskie sankcje wobec Iranu. Podczas kampanii wyborczej w 2016 roku Trump ostro skrytykował porozumienie z Teheranem, nazywając je najgorszą umową, jaką USA kiedykolwiek podpisały. 12. stycznia br. Biały Dom ogłosił, że prezydent USA Donald Trump po raz kolejny i, jak zaznaczono, ostatni wstrzymał na 120 dni możliwość ponownego wprowadzenia amerykańskich sankcji wobec Iranu. Ponadto prezydent USA zaznaczył, że chciałby „wzmocnić umowę nuklearną” z Iranem. Dodał, że w przeciwnym razie jednostronnie wypowie porozumienie z Teheranem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Iran: porozumienie nuklearne nie podlega renegocjacji

Kresy.pl / AFP

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz