Pompeo: USA gotowe do rozmów z Iranem bez warunków wstępnych

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w niedzielę, że Biały Dom jest gotowy do rozmów z Iranem bez warunków wstępnych, jednak zapowiedział dalsze wywieranie presji na Teheran. Władze Iranu uznały wypowiedź szefa amerykańskiej dyplomacji z „grę słowną”.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Pompeo przebywający z wizytą w Szwajcarii został zapytany przez dziennikarzy o sobotnią wypowiedź prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego, który powiedział, że Iran mógłby zasiąść do rozmów ze Stanami Zjednoczonymi, gdyby te okazały mu szacunek. Rowhani stwierdził przy tym, że Iranu nie da się zmusić do negocjacji.

„Jesteśmy przygotowani na rozmowę bez żadnych warunków wstępnych” – odpowiedział Pompeo. „Jesteśmy gotowi usiąść z nimi, ale wysiłek Ameryki na rzecz fundamentalnego odwrócenia złośliwej działalności tej islamskiej republiki, tej rewolucyjnej siły, będzie kontynuowany”. – dodawał szef amerykańskiej dyplomacji. Wbrew swoim słowom postawił jednak warunek rozmów – Irańczycy mają zachowywać się jak „normalny naród”.

Agencja AP przypomina, że podobna oferta negocjacji „bez warunków wstępnych” padła z ust Donalda Trumpa w lipcu 2018 roku, lecz było to długo przed tym, jak napięcia na linii Teheran-Waszyngton osiągnęły obecny poziom. Amerykański prezydent wyraził także gotowość do rozmów w ubiegłym tygodniu. „Jeśli chcą rozmawiać, jestem dostępny” – cytuje jego słowa AP.

Odpowiadając na słowa Pompeo rzecznik MSZ Iranu nazwał jego wypowiedź „grą słowną”, która jest elementem „ukrytego programu za pomocą nowych form”. Według niego ważne jest, by USA zmieniły ogólne podejście do Iranu i podjęły w tym duchu konkretne kroki. „Nacisk Pompeo na kontynuowanie maksymalnej presji na Iran to ta sama stara błędna polityka, która wymaga zreformowania” – mówił rzecznik MSZ Iranu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: MSZ Iranu: „Na razie nie mamy w planach rozmów z rządem USA

Kresy.pl / PAP / AP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz