Na stronie internetowej tygodnika „The Jewish Voice” wydawanego w Nowym Jorku w środę ukazał się artykuł pt. „Badając polską winę w Holokauście”. Artykuł zilustrowano zdjęciem z niemieckiego obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Na manipulację zwrócił uwagę ambasador RP w Izraelu.

Artykuł podpisany przez Josepha Pudera opisuje historię odwołania szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu po wypowiedziach Binjamina Netanjahu i szczególnie p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israela Katza. Puder broni w nim zarówno izraelskiego premiera jak i Katza, który według niego tylko cytował słowa Icchaka Szamira o antysemityzmie Polaków „wyssanym z mlekiem matki”. W opinii publicysty „polski antysemityzm w przeszłości był endemiczny, a niektóre jego nurty nadal zanieczyszczają polskie społeczeństwo”. To właśnie z tego powodu, uważa Puder, Niemcy ulokowali w Polsce obozy zagłady. Podając przykład Jedwabnego autor artykułu stwierdza, że „historia nie może zignorować kolaboracji katolickich Polaków w mordowaniu polskich Żydów”. Przywołuje przy tym nieprawdziwą, wielokrotnie zawyżoną liczbę 1,6 tys. ofiar pogromu w Jedwabnem.

Joseph Puder uznał również za słuszne wezwania Mike’a Pompeo do zaspokojenia przez Polskę roszczeń żydowskich.

Artykuł zilustrowano zdjęciem stosów zwłok, a podpis pod nim sugeruje, że fotografię zrobiono w Jedwabnem, gdzie „tłum katolickich Polaków zamordował większość swoich żydowskich sąsiadów”. Zdjęcie ukazało się również wraz z artykułem na twitterowym koncie tygodnika, z uwagą „Czy Polska może szczerze spojrzeć na swoją antysemicką przeszłość?”.

Jak zauważył ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski, zdjęcie zostało zrobione w niemieckim obozie Bergen-Belse. „Czy The Jewish Voice może szczerze spojrzeć na swoją oszczerczą manipulację? Zdjęcie wykonano w Bergen-Belsen, a nie w Jedwabnem. Wasze bezwstydne przepisywanie historii jest nie do przyjęcia” – napisał Magierowski na Twitterze.

Dodajmy, że Puder odnotował w artykule proizraelską politykę polskiego rządu i napisał, że Izrael nie może sobie pozwolić na stratę Polski jako „bliskiego przyjaciela”. Zasugerował, że gdy Polska rozliczy się ze swoją „antysemicką historią”, Izraelczycy polskiego pochodzenia mogą wnieść większy wkład we „wzbogacenie Polski”, podobnie jak polscy Żydzi, którzy przez 1000 lat „wnieśli ogromny wkład w dobrobyt Polski”. Według publicysty rządy Polski i Izraela muszą zastanowić się nad rozpoczęciem wielkiego projektu edukacyjnego na temat tego, „co zdarzyło się w Polsce podczas II wojny światowej”. Jednocześnie według niego „Izraelczycy powinni być świadomi polskiej wrażliwości w odniesieniu do II wojny światowej i okrutnego traktowania Polski przez nazistowskie Niemcy”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: JTA spreparowała „fake newsa” nt. dewastacji żydowskiego cmentarza w Polsce

Kresy.pl / thejewishvoice.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz