Prawie połowa Izraelczyków ankietowanych na zamówienie polskiej ambasady w negatywny sposób odbierało Polskę. Jednak po przedstawieniu pozytywnych informacji o naszym kraju, odsetek takich ocen zmniejszał się do 19 proc. – wynika z doniesień The Times of Israel.

W czwartek ambasador RP w Tel Awiwie Marek Magierowski zaprezentował grupie izraelskich dziennikarzy wyniki sondażu przeprowadzonego wśród Izraelczyków na zlecenie polskiej ambasady. W sondażu pytano o stosunek Izraelczyków do Polski.

72 proc. ankietowanych zgodziło się ze zdaniem mówiącym że „podczas Holokaustu Polacy byli również ofiarami nazistów, chociaż ich cierpienie nie może być porównywane do tragedii narodu żydowskiego”. Jednocześnie 67 proc. zgodziło się, że „Polska nie chce w pełni zaakceptować odpowiedzialności za rolę swoich obywateli w Holokauście”. Zdaniem Magierowskiego wyniki te pokazują konieczność „zwalczania stereotypów” i „jak wiele pracy jest wciąż przed nami”.

W tym samym sondażu 65 proc. badanych chciało, by relacje polsko-izraelskie skupiały się na teraźniejszości i przyszłości, podczas gdy 23 proc. wolało skoncentrowanie się na przeszłości.

Jak pisze Times of Israel, 49 proc. ankietowanych miało negatywne zdanie o Polsce (jak ujęto, „niekorzystnie odbierało” Polskę) – z czego 33 proc. „nieco negatywne” a 16 proc. „bardzo”. Odmiennego zdania było 42 proc. uczestników sondażu, z czego 37 proc. miało „nieco pozytywną” opinię o Polsce a tylko 5 proc. „bardzo pozytywną”. 9 proc. nie miało zdania w tej kwestii.

Opinie badanych Izraelczyków znacznie zmieniały się po zaprezentowaniu im szeregu pozytywnych twierdzeń o Polsce. Po poinformowaniu o takich faktach jak potępienie polskiego rządu dla ataków Hamasu, niewielka liczba antysemickich incydentów, brak zorganizowanych prób bojkotu Izraela czy szybki wzrost gospodarczy oraz po ponownym zapytaniu o stosunek wobec Polski, 76 proc. ankietowanych deklarowało korzystne postrzeganie Polski. Przy negatywnym stosunku pozostawało 19 proc. uczestników sondażu.

Sondaż został przeprowadzony w grudniu 2018 roku na próbie 1027 Izraelczyków przez Keevoon Global Research. Błąd badania wynosi 2,15 proc.

Zdaniem polskiego ambasadora w Tel Awiwie wyniki sondażu nie są zaskoczeniem i pokazują niską znajomość współczesnej Polski przez Izraelczyków.

CZYTAJ TAKŻE: Times of Israel oburzony: Polacy nie chcą przyznać się do mordowania Żydów

Kresy.pl/ Times of Israel / Polsat News

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. lp
    lp :

    A może tak zrobić badanie jakie zdanie mają Polacy o Żydach, sorry Izraelczykach? Czy lepiej nie ryzykować gdyż wyniki mogą być delikatnie mówiąc, mało pozytywne? Jakoś żadna sondażownia nie kwapi się do takiego badania bo strach narazić się WJC .