Times of Israel oburzony: Polacy nie chcą przyznać się do mordowania Żydów

Popularny izraelski portal The Times of Israel piórem swojego korespondenta Raphaela Ahrena wyraził oburzenie przebiegiem obchodów 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, obchodzonej jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W artykule opublikowanym we wtorek na portalu The Times of Israel Ahren zarzucił polskim władzom, że obchodząc w niedzielę Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu “całkowicie zignorowały współudział Polaków, którzy aktywnie uczestniczyli w zbrodniach przeciwko Żydom podczas II wojny światowej”, natomiast podkreślały cierpienia Polaków podczas niemieckiej okupacji oraz próby ratowania Żydów przez Polaków.

Korespondent izraelskiego portalu napisał, że szacunki historyków odnośnie tego, ilu Polaków “wspierało nazistowską maszynę śmierci” wahają się od “dziesiątków tysięcy do setek tysięcy”. Ubolewał, że “Polska nigdy nie przyznała się do udziału w takiej skali” i wspomniał, że w 2018 roku polski parlament uchwalił nowelizację ustawy o IPN nazywając ją “prawem zabraniającym ludziom oskarżania polskiego narodu o zbrodnie Holokaustu”. Wspominając o uchyleniu ustawy w zamian za wydanie przez premiera Netanjahu wspólnego oświadczenia z premierem Mazowieckim Ahren przytoczył głosy krytykujące szefa rządu Izraela za rzekome ustępstwo wobec Polski.

Ahren przytoczył szereg wypowiedzi polskich polityków obozu rządowego z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w tym premiera Morawieckiego i polskich dyplomatów. Według niego koncentrowały się one na odpowiedzialności Niemiec “bez wspominania o polskim współudziale”. W oświadczeniu polskiego MSZ zauważył “położenie nacisku” na polskie cierpienia z rąk Niemców i polskie próby ratowania Żydów, natomiast w oświadczeniu ambasadora RP w Izraelu Marka Magierowskiego dopatrzył się sugestii, że “tylko Niemcy byli zaangażowani w zabijanie Żydów”.

Izraelski portal zacytował Havi Dreifussa, szefa Instytutu Historii Żydów Polskich i Stosunków Polsko-Izraeskich z Tel Awiwu, którego zdaniem Polacy mówiąc o swojej pomocy dla Żydów sprawiają wrażenie, że Holokaust był “polskim projektem ratunkowym”. Historyk nazwał to “kolejnym wykrzywianiem historii przez obecny polski rząd”. Dreifuss oskarżył też “setki tysięcy” Polaków o wydawanie Żydów Niemcom lub ich własnoręczne mordowanie.

Korespondent Times of Israel przywołał także w swoim artykule nowe opracowanie autorstwa badaczy z koledży w Yale i Grinnell, z którego ma wynikać, że pod rządami “prawicowego nacjonalistycznego rządu” Polska znalazła się wśród “największych przestępców” jeśli chodzi o “próby rehabilitowania nazistowskich kolaborantów i zbrodniarzy wojennych” oraz o “umniejszanie własnej winy w próbach eksterminacji Żydów”.

CZYTAJ TAKŻE: Times of Israel: Polscy przywódcy wezmą udział w antysemickim marszu

Kresy.pl / timesofisrael.com

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Pawel60
    Pawel60 :

    Jak Polacy mają odpowiadać za zbrodnie na żydach jak w tym okresie Polski nie było na mapach bo Polska była krajem okupowanym. Przecież wiadomo że tu tylko o kasę chodzi i chcieliby aby Polska wypłacił pieniądze żydom