Jewish Telegraphic Agency (Żydowska Agencja Telegraficzna) poinformowała w środę rano o dwóch rzekomych aktach dewastacji cmentarzy żydowskich w Polsce – w Świdnicy i we Wrocławiu. Informacja o incydencie w Świdnicy okazała się tzw. fake newsem, podczas gdy w przypadku Wrocławia nie ma dowodów, że zdarzenie ma związek z antysemityzmem.

Dwa żydowskie cmentarze w Polsce zostały zdewastowane w związku z trwającym kryzysem dyplomatycznym między tym krajem a Izraelem w sprawie współudziału w Holocauście. W Świdnicy, na przedmieściach Wrocławia, w południowo-zachodniej Polsce, co najmniej 15 nagrobków zostało roztrzaskanych w zeszłym tygodniu na miejscowym cmentarzu żydowskim. Inne nagrobki zostały wymalowane czarnymi graffiti. Na jednym wymalowano pentagram – symbol kojarzony z satanizmem – napisała JTA cytowana przez lokalny portal Świdnica24.pl. Żydowska agencja zamieściła w swoim materiale zdjęcia pokazujące połamane i pomalowane nagrobki. Autorem artykułu był Cnaan Liphshiz. Za JTA informację powieliły inne izraelskie media – w tym „Times of Israel” i „Jerusalem Post”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Szybko okazało się, że informacja jest nieprawdziwa. Ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski napisał na Twitterze, że skontaktował się z wiceprezydentem Świdnicy i ten zaprzeczył, że takie zdarzenie miało miejsce. Doniesieniom JTA zaprzeczyła również świdnicka policja. „W ostatnim czasie nie otrzymaliśmy zgłoszeń dotyczących aktów wandalizmu na cmentarzu” – zapewniła portal Świdnica24 Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. Medium to twierdzi, że zdjęcia zamieszczone przez JTA zostały wykonane w 2015 roku na cmentarzu w Olkuszu.

Jako drugi „akt wandalizmu” związany z ostatnim sporem na linii Warszawa-Tel Awiw JTA opisała namalowanie na murze Nowego Cmentarza Żydowskiego we Wrocławiu napisu „Jezus jest królem”. W niedzielę miejscowi aktywiści zamalowali napis, lecz w nocy pojawił się on ponownie. Autor lub autorzy napisu na murze nie są znani i nie wiadomo, czy ma on cokolwiek wspólnego z antysemityzmem.

Gdy  JTA wytknięto spreparowanie fake newsa, agencja edytowała swój artykuł informując, że „raporty na temat innej profanacji w pobliskim mieście Świdnica były fałszywe”. Zamieściła także osobne sprostowanie, przy okazji nazywając ponownie Świdnicę „przedmieściami Wrocławia”. Jak wytłumaczono, JTA oparła swój artykuł na publikacjach stron internetowych Pusliszer i Wmeritum. Jednak jak zauważył dziennikarz Wirtualnej Polski Marcin Makowski, Cnaan Liphshiz w swoim artykule cytował rzekomych świadków według których do „wandalizmu” doszło niedawno. „Izraelskie media spreparowały fake newsa, nie bójmy się tego powiedzieć.” – skomentował Makowski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Swastyki i antysemickie napisy na 80 nagrobkach na żydowskim cmentarzu we Francji

Kresy.pl / rp.pl / swidnica24.pl / wp.pl

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz