Swastyki i antysemickie napisy na 80 nagrobkach na żydowskim cmentarzu we Francji

Swastyki i antysemickie napisy odkryto we wtorek na nagrobkach na cmentarzu żydowskim w alzackiej wiosce Quatzenheim we Francji. Odkrycia dokonano w tym samym dniu, w którym we Francji zaplanowano marsze przeciwko antysemityzmowi. – podaje The Local.

Według francuskich władz wandale sprofanowali około 80 nagrobków. Namalowano na nich sprajem swastyki i antysemickie graffiti. Na co najmniej jednym z grobów naniesiono napis „Elsassisches Schwarzen Wolfe” (Alzackie Czarne Wilki). Jak wyjaśnia The Local, był to separatystyczny ruch w lat 70. powiązany z neonazistami.

Najwyższy urzędnik ds. bezpieczeństwa w regionie, Jean-Luc Marx, potępił „w najmocniejszy sposób ten straszny antysemicki czyn” i zadeklarował pełne wsparcie dla lokalnej społeczności żydowskiej. Minister spraw wewnętrznych zapowiadał, że do Quatzenheim wybiera się jeszcze dzisiaj prezydent Emmanuel Macron, by osobiście obejrzeć szkody. Później prezydent miał odwiedzić paryskie Muzeum Holokaustu.

Wandalizm odkryto w dniu planowanych masowych wieców w Paryżu i innych francuskich miastach przeciwko wzrostowi antysemityzmu we Francji. Miała to być odpowiedź na ostatnie głośne akty antysemityzmu oraz 74-procentowy wzrost antysemickich incydentów w ubiegłym roku.

Jak pisaliśmy, w pierwszej połowie lutego na paryskich przedmieściach sprofanowano miejsce pamięci Ilana Halimiego, Żyda porwanego i zamordowanego w 2006 roku. Tego samego dnia w Paryżu odkryto, że ktoś zamalował swastykami skrzynki pocztowe z wizerunkiem Simone Veil, Żydówki ocalałej z Holokaustu, która była francuską minister spraw wewnętrznych. Na drzwiach jednego z paryskich garaży pojawił się napis w języku angielskim o treści „Macron, żydowska dziwka”. W poprzednią niedzielę na witrynie piekarni na wyspie Ile Saint-Louis na Sekwanie, znajdującej się w granicach Paryża, ktoś namalował sprayem słowo „Juden!”, a w dzielnicy 18. na murze namalowano słowa „żydowska świnia”. Rzecznik francuskiego rządu próbował powiązać te incydenty z ruchem „żółtych kamizelek”.

W grudniu ub. roku w podobny sposób jak w Quatzenheim sprofanowano 37 nagrobków na cmentarzu w Herrlisheim koło Strasburga.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / The Local

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz