Swastyki i antysemickie napisy na 80 nagrobkach na żydowskim cmentarzu we Francji

Swastyki i antysemickie napisy odkryto we wtorek na nagrobkach na cmentarzu żydowskim w alzackiej wiosce Quatzenheim we Francji. Odkrycia dokonano w tym samym dniu, w którym we Francji zaplanowano marsze przeciwko antysemityzmowi. – podaje The Local.

Według francuskich władz wandale sprofanowali około 80 nagrobków. Namalowano na nich sprajem swastyki i antysemickie graffiti. Na co najmniej jednym z grobów naniesiono napis “Elsassisches Schwarzen Wolfe” (Alzackie Czarne Wilki). Jak wyjaśnia The Local, był to separatystyczny ruch w lat 70. powiązany z neonazistami.

Najwyższy urzędnik ds. bezpieczeństwa w regionie, Jean-Luc Marx, potępił “w najmocniejszy sposób ten straszny antysemicki czyn” i zadeklarował pełne wsparcie dla lokalnej społeczności żydowskiej. Minister spraw wewnętrznych zapowiadał, że do Quatzenheim wybiera się jeszcze dzisiaj prezydent Emmanuel Macron, by osobiście obejrzeć szkody. Później prezydent miał odwiedzić paryskie Muzeum Holokaustu.

Wandalizm odkryto w dniu planowanych masowych wieców w Paryżu i innych francuskich miastach przeciwko wzrostowi antysemityzmu we Francji. Miała to być odpowiedź na ostatnie głośne akty antysemityzmu oraz 74-procentowy wzrost antysemickich incydentów w ubiegłym roku.

Jak pisaliśmy, w pierwszej połowie lutego na paryskich przedmieściach sprofanowano miejsce pamięci Ilana Halimiego, Żyda porwanego i zamordowanego w 2006 roku. Tego samego dnia w Paryżu odkryto, że ktoś zamalował swastykami skrzynki pocztowe z wizerunkiem Simone Veil, Żydówki ocalałej z Holokaustu, która była francuską minister spraw wewnętrznych. Na drzwiach jednego z paryskich garaży pojawił się napis w języku angielskim o treści „Macron, żydowska dziwka”. W poprzednią niedzielę na witrynie piekarni na wyspie Ile Saint-Louis na Sekwanie, znajdującej się w granicach Paryża, ktoś namalował sprayem słowo „Juden!”, a w dzielnicy 18. na murze namalowano słowa „żydowska świnia”. Rzecznik francuskiego rządu próbował powiązać te incydenty z ruchem “żółtych kamizelek”.

W grudniu ub. roku w podobny sposób jak w Quatzenheim sprofanowano 37 nagrobków na cmentarzu w Herrlisheim koło Strasburga.

Kresy.pl / The Local

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    Możliwe, że to zrobili muzułmanie, ale we Francji zdarzały się prowokacje żydowskie. Syn jakiegoś rabina malował swastyki i hasła antysemickie na synagogach, dlatego nie wyrokujmy, poczekajmy co ujawni śledztwo.