Waldemar Tomaszewski kandydatem na prezydenta Litwy

Litewska Główna Komisja Wyborcza zarejestrowała w poniedziałek jako kandydata na prezydenta Litwy Waldemara Tomaszewskiego, lidera Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin i europosła. – podał portal L24.lt.

Lider AWPL-ZChR będzie startował w wyborach prezydenckich na Litwie już po raz trzeci. Wcześniej kandydował w 2009 i 2014 roku, zdobywając odpowiednio prawie 5 i ponad 8 proc. głosów w skali kraju. W ostatnich wyborach zwyciężył co dziesiątej dzielnicy wyborczej na Litwie. Na dzisiejszej konferencji prasowej Tomaszewski żartował, że kandyduje zgodnie z zasadą „do trzech razy sztuka”.

Tomaszewski podkreślał, że program jego i AWPL-ZChR nie ogranicza się tylko do spraw polskiej mniejszości. „Nasz program jest skierowany do całej Litwy. Swój dorobek pragniemy nie tylko pokazać, ale też żeby w przyszłości był realizowany w całej Litwie. To jest możliwe. Nam się udało” – mówił Tomaszewski mając na myśli sukcesy AWPL-ZChR w pracy w samorządach.

Wybory prezydenckie na Litwie odbędą się 12. maja. Jak pisze PAP, kandydaci muszą teraz zebrać do 28. marca co najmniej 20 tys. podpisów poparcia. Tomaszewski jest w gronie 14 kandydatów, którzy ubiegają się o urząd prezydenta Litwy. Według PAP największe szanse na zwycięstwo mają obecny premier Saulius Skvernelis, posłanka partii konserwatywnej Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci Ingrida Szimonyte i ekonomista Gitanas Nauseda. Obecna prezydent Dalia Grybauskaite piastująca ten urząd od 2009 roku nie ubiega się o reelekcję, ponieważ nie pozwala jej na to konstytucja. Kadencja prezydenta Litwy trwa 5 lat.

CZYTAJ TAKŻE: Waldemar Tomaszewski dla Kresy.pl: Polacy na Wileńszczyźnie pokazali swoją jedność

Kresy.pl / L24.lt / PAP

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz