Premier Kanady Justin Trudeau poinformował, że Amerykanie zestrzelili w przestrzeni powietrznej jego państwa “niezidentyfikowany obiekt”.

Trudeau napisał o incydencie w sobotę wieczorem na Twitterze. “Wydałem polecenie zestrzelenia niezidentyfikowanego obiektu, który naruszył kanadyjską przestrzeń kosmiczną. Północnoamerykańskie Dowództwo Powietrzno-Kosmiczne zestrzeliło obiekt nad [rzeką] Jukon. Samoloty kanadyjskie i amerykańskie zostały poderwane, a amerykański F-22 z powodzeniem zestrzelił obiekt” – przekazał Trudeau.

 

W kolejny wpisie kanadyjski premier przekazał, że “siły kanadyjskie podejmą i zanalizują wrak obiektu”. Trudeau podziękował Amerykanom za wykonanie misji.

Agencja informzcyjna Interfax podała za Associated Press, że wcześniej kanadyjski premier odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Joe Bidenem. To właśnie w czasie tej rozmowy miał udzielić zgody na zestrzelenie “obiektu powietrznego nad północną Kanadą” przez amerykański samolot. “Dla uzyskania bardziej szczegółowej informacji o obiekcie FBI będzie ściśle współpracować z Królewską Kanadyjską Konną Policją” – przytoczyła agencja.

W poprzednią sobotę amerykańskie samoloty zestrzeliły chiński balon jaki przeleciał nad USA. Władze tego państwa określiły balon jako służący szpiegostwu. Chińczycy utrzymywali natomiast, że był to balon meteorologiczny.

Wang Yi, szef chińskiej Centralnej Komisji Spraw Zagranicznych twierdzi, że Chiny „zawsze ściśle przestrzegały prawa międzynarodowego” i nie akceptują „żadnych bezpodstawnych spekulacji”. Jego zdaniem, obie strony powinny zachować spokój i unikać złych osądów.

„Niektórzy politycy i media w USA podsycali to, żeby zaatakować i oczernić Chiny. Strona chińska stanowczo się temu sprzeciwia” – oświadczył.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply