Ukraińska agencja informuje, że rosyjskie firmy rozpoczynają działalność na terytorium tak zwanej Ługańskiej Republiki Ludowej anektowanej przez Rosję.

Według Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej na okupowanych terenach obwodu trwa swoista rusyfikacja życia gospodarczego. „Firmy z Rosji otwierają swoje przedstawicielstwa w okupowanym obwodzie ługańskim i szybko wchłaniają lokalnych konkurentów. Wobec czego ostatnio, z jakiegoś powodu, tak zwany Państwowy Bank ŁRL postanowił dołączyć do jednego z rosyjskich. Wraz ze wszystkimi klientami, które nikt nie pytał” – twierdzi formalna ukraińska administracja zajętego przez Rosjan obwodu.

W regionie ługańskim dotychczasowi operatorzy telefonii komórkowej nadal świadczą usługi. „Jednak rząd Federacji Rosyjskiej już polecił utworzenie jednego operatora telefonii komórkowej w tak zwanej „ŁRL”, „DRL” [Ługańskiej i Donieckiej Republice Ludowej], a także na okupowanych terytoriach obwodów zaporoskiego i chersońskiego. Oznacza to, że miejscowym zasugerowano w komunikacie przygotowanie się do likwidacji” dotychczasowej sieci, przakazała w niedzielę ukraińska agencja informacyjna UNIAN.

Ługańska Republika Ludowa została proklamowana w 2014 r. na fali niepokojów w tym wschodnim rejonie Ukrainy wobec przejęcia władzy przez siły wspierane przez rewolucję Majdanu. Na skutek wsparcia rosyjskich ochotników i służb specjalnych, a następnie regularnej armii, miejscowi separatyści od ośmiu lat pozostawali niezależni od władzy Kijowa i pod protekcją Moskwy, kontrolując około dwóch trzecich powierzchni obwodu.

W toku pełnoskalowej wojny rozpoczętej przez Rosjan 24 lutego zeszłego roku ich siły zbrojne wykorzystujące też separatystyczne milicje zajęły niemal cały formalny obszar ukraińskiego obwodu.

We wrześniu w ŁRL, podobnie jak na innych okupowanych obszarach, przeprowadzono tak zwane referendum o wejściu w skład Federacji Rosyjskiej. Moskwa ogłosiła aneksję w październiku.

W latach 2014-2022 r. rosyjskie filmy unikały aktywności na terytoriach separatystycznych republik, ze względu na zagrożeniem sankcjami i odcięcia ich od systemu bankowości elektronicznej. W zeszłym roku, po inwazji na Ukraina, sama Rosja została objęta rozległymi sankcjami.

unian.net/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply