Do Kijowa przyleciał w niedzielę dziewiąty już samolot transportowy z amerykańskim uzbrojeniem na pokładzie.

O dostawie uzbrojenia poinformowała ambasada USA w Kijowie. “To jeszcze 80 ton solidarności” – napisano na koncie amerykańskiego przedstawicielstwa na Twitterze, jak zrelacjonował portal EspressoTV. Na potwierdzenie tych słów ambasada wrzuciła fotografie rozładunku uzbrojenia.

Amerykanie zapewnili przy tym Ukraińców – “Będzie jeszcze więcej. Bądźcie pewni, stoimy u boku Ukrainy, w czasie gdy broni ona swoje suwerenności i integralności terytorialnej”.

Samolot jaki wylądował w niedzielę na lotnisku Kijów-Boryspol był już dziewiątym transportem amerykańskiego uzbrojenia dla Ukrainy. Jak podał portal EspressoTV Amerykanie przysłali do tego kraju łącznie 650 ton defensywnego sprzętu wojskowego w ciągu dwóch tygodni. W sobotę dostarczyli do Kijowa 85 ton.

Amerykańskie uzbrojenie zostały już przekazane Ukraińcom także z zapasów państw bałtyckich.

Przekazanie broni na Ukrainę zapowiedziała także władze Polski. Stało się to wkrótce po tym, gdy minister brony tego pierwszego państwa podkreślił, że jak do tej Polska nie udzieliła mu tego rodzaju wsparcia. Okazało się, że w ramach dostaw na Ukrainę ma także trafić najnowocześniej wyrzutnie pocisków przeciwpancernych rodzimej produkcji, do tej pory objęte zakazem eksportu jako rozwinięta technologia.

Czytaj także: Ukraina: mamy więcej broni przeciwpancernej niż Rosja czołgów przy granicy

espresso.tv/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply