Agenci amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego (FBI) przeszukali we wtorek biura firmy Optima w Cleveland, która jest właścicielem kilku nieruchomości w tym mieście. Przeszukania mają mieć związek z osobą ukraińskiego oligarchy Ihora Kołomojskiego, mającego powiązania z Optimą.

Jak podaje ukraiński portal Zaxid.net powołując się na stronę internetową Cleveland.com, Optima to konglomerat firm z USA, prowadzący interesy na rynku nieruchomości w Ohio, Illinois i Teksasie. Rzeczniczka FBI Vicki Anderson przekazała, że agenci FBI prowadzą przeszukania biur Optima Management Group w Cleveland. W biurach firmy dało się zauważyć dużą liczbę agentów przenoszących komputery, pudełka i inne przedmioty. Według Anderson FBI wykonało również nakazy przeszukania w jednym z biur w Miami.

Przeszukania odbywają się w ramach szeroko zakrojonego dochodzenia mającego związek z ukraińskim oligarchą Ihorem Kołomojskim, właścicielem grupy Pryvat, powiązanej personalnie z Optimą.

Przy okazji tej sprawy Zaxid.net przypomniał, że 21 maja 2020 roku ukraiński państwowy bank PryvatBank złożył w sądzie w amerykańskim stanie Delaware pozew o odszkodowanie z powodu strat, które miał ponieść w wyniku różnych nielegalnych działań. PryvatBank twierdził, że działań tych dopuścili się przeciwko niemu jego dawni właściciele – Igor Kołomojski i Hennadij Boholubow oraz ich bliscy współpracownicy, a także firmy zarejestrowane w Stanach Zjednoczonych. W sumie pozew dotyczył „prania pieniędzy” w okresie prawie 10 lat na łączną kwotę 470 miliardów dolarów – czyli prawie 13 rocznych budżetów Ukrainy.

Przypomnijmy, że w maju br. ukraiński parlament przyjął ustawę uniemożliwiającą byłym właścicielom znacjonalizowanych banków odzyskanie prawa własności, jeśli banki zostały uznane za niewypłacalne. Ustawa zyskała miano „anty-Kołomojski”, ponieważ była wymierzona w interesy Kołomojskiego, byłego właściciela znacjonalizowanego w 2016 roku PrywatBanku.

CZYTAJ TAKŻE: Kołomojski dla NYT: jak USA będą cwaniakować, to Ukraina pójdzie do Rosji; rosyjskie czołgi będą pod Krakowem i Warszawą

Kresy.pl / zaxid.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply