Ukraiński parlament przyjął drugą ustawę konieczną dla wznowienia pomocy MFW

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w środę w drugim czytaniu ustawę o uregulowaniu działalności bankowej zwaną ustawą „anty-Kołomojski”. Od jej przyjęcia Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzależniał pomoc finansową dla Ukrainy.

Rada Najwyższa (ukraiński jednoizbowy parlament) przyjęła ustawę na nadzwyczajnym posiedzeniu w obecności prezydenta Zełenskiego, który wezwał deputowanych do „obrony gospodarki” i przyjęcia dokumentu. Za projektem zagłosowało 270 deputowanych: 200 z pro-prezydenckiej partii Sługa Narodu, 23 z Europejskiej Solidarności, 3 z partii Za Przyszłością, 18 z Hołosu, 16 z Dowiry i 10 pozafrakcyjnych. Przeciw było 5 deputowanych Sługi Narodu, 29 z Opozycyjnej Platformy – Za Życiem, 13 z Batkiwszczyny, 2 z Za Przyszłością i 2 pozafrakcyjnych. Apelu prezydenta nie posłuchało jeszcze m.in. 15 deputowanych Sługi Narodu, którzy wstrzymali się od głosu.

W związku z tym, że do projektu zgłoszono ponad 16,5 tysiąca poprawek, jego rozpatrywanie odbywało się zgodnie ze specjalną procedurą pozwalającą na eliminowanie „poprawkowego spamu”.

Ustawa zyskała miano „anty-Kołomojski”, ponieważ jest wymierzona w interesy oligarchy Ihora Kołomojskiego, byłego właściciela znacjonalizowanego w 2016 roku PrywatBanku. Zgodnie z ustawą byli właściciele nie mogą odzyskać swojego prawa własności banków, które zostały uznane za niewypłacalne. Jeśli przy tym sąd stwierdzi naruszenie ich interesów, mają prawo wyłącznie do rekompensaty pieniężnej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, na przyjęcie ustawy wyraźnie naciskał Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), który uzależniał od tego kolejną partię pomocy finansowej dla Ukrainy w wysokości 10 mld dolarów. Wcześniej ukraiński parlament przyjął inną wymaganą przez MFW – o uwolnieniu rynku ziemi. W orędziu do narodu ukraińskiego prezydent Wołodymyr Zełeński ostrzegał, że jeśli obie ustawy nie zostaną szybko przyjęte, to państwu grozi niewypłacalność.

Czytaj także: MFW zadowolony z decyzji Ukrainy ws. obrotu ziemią rolną i bankowości, oczekuje rewizji budżetu

Kresy.pl / Unian / Zaxid.net / Ukraińska Prawda / Ekonomiczna Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz