Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyraził zadowolenie z powodu przyjęcia w parlamencie Ukrainy ustawy o obrocie ziemią rolną oraz z postępów w pracach nad ustawą o bankowości i czeka na ich ostateczne uchwalenie. To warunek uzyskania od MFW pożyczki na 8 mld dolarów, niezbędnej dla Kijowa.

W sobotę stanowisko MFW przedstawił rezydent przedstawiciel Funduszu na Ukrainie. Według agencji Reuters, Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest zadowolony z przyjęcia przed tygodniem ustawy o obrocie gruntami rolnymi, znoszącej zakaz sprzedaży ziemi. Podobnie przyjęto wstępne zaaprobowanie przez ukraiński parlament przepisów, mających na celu wzmocnienie ram postępowania naprawczego banków. Chodzi o ustawę o bankowości, przewidującą zakaz zwrotu banków byłym właścicielom (tzw. ustawa anty-Kołomojski). Jest ona po pierwszym czytaniu. MFW oczekuje na ich ostateczne zatwierdzenie. Ponadto, Fundusz oczekuje też od władz w Kijowie rewizji ustawy budżetowej na ten rok.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Oczekujemy też przyjęcia rewizji budżetu na 2020 rok, co pomoże władzom skonfrontować się z olbrzymimi wyzwaniami wywołanymi przez COVID-19” – oświadczył reprezentant MFW w Kijowie, Goesta Ljungman. Dodał też, że Fundusz zachęca władze ukraińskie do współpracy z Bankiem Światowym, celem zapewnienia utworzenia wydajnego, przejrzystego i konkurencyjnego rynku ziemi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przyjęcie wspomnianych ustaw jest jednym z warunków stawianych Ukrainie przez MFW, który uzależnia od tego dalszą pomoc finansową dla Kijowa w wysokości 8 mld dolarów. Wcześniej Fundusz wyraźnie naciskał na Ukrainę w tych kwestiach.

W minioną niedzielę w orędziu do narodu ukraińskiego prezydent Wołodymyr Zełeński ostrzegał, że jeśli obie ustawy nie zostaną szybko przyjęte, to państwu grozi niewypłacalność.

– Przez koronawirusa, nasz kraj znalazł się na rozdrożu i ma dwie ścieżki. Pierwszą jest przyjęcie dwóch niezbędnych ustaw, po czym otrzymamy wsparcie od naszych międzynarodowych partnerów finansowych w wysokości co najmniej 10 mld dolarów – powiedział Zełenski. Podkreślił, że środki te są konieczne dla ustabilizowania ukraińskiej gospodarki i przezwyciężenia kryzysu.

– W przeciwnym razie, drugą drogą jest nieprzyjęcie tych ustaw, a po tym upadek gospodarki, a nawet groźba niewypłacalności – ostrzegał prezydent Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej Zełenski zapowiadał, że w ciągu 15 dni od przyjęcia obu ustaw Ukraina otrzyma z MFW pierwszą transzę pomocy finansowej w wysokości 2 mld dolarów. Ukraina uzgodniła z MFW zwiększenie wartości programu pomocowego do minimum 8 mld dol., a łącznie od Funduszu, Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju – co najmniej 10 mld dolarów.

Jak pisaliśmy, w poniedziałek Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w drugim czytaniu ustawę o obrocie ziemiami przeznaczenia rolniczego. Za projektem ustawy opowiedziało się 259 deputowanych, czyli znacznie powyżej wymaganej większości 226 głosów (206 z proporezydenckiej partii Sługa Narodu, a także deputowani Europejskiej Solidarności, partii byłego prezydenta Petra Poroszenki, a także partii Hołos i frakcji Dowyra). Uwalnia on obrót ziemią rolną na Ukrainie od 1 lipca 2021 roku. Zgodnie z uchwalonymi przepisami od połowy przyszłego roku działki rolnicze będą mogły nabywać osoby fizyczne – obywatele Ukrainy. Dopiero od 1 stycznia 2024 r. ziemie rolną będą mogły nabywać osoby prawne, jednak jeden taki podmiot będzie mógł skupić maksymalnie 10 tys. hektarów. Dotyczy to podmiotów zarejestrowanych na Ukrainie, bowiem zagraniczne osoby prawne także obowiązuje zakaz. Szef frakcji „Sługi Narodu” zapowiadał, że kwestia dopuszczenia obcokrajowców do nabywania ukraińskiej ziemi rolnej miałaby zostać rozstrzygnięta w przyszłości, w drodze referendum.

Czytaj także: Ukraińscy deputowani próbują zablokować ustawę niezbędną do uzyskania finansowania z MFW

Zobacz: Ukraina: tylko 19 proc. Ukraińców popiera zniesienie zakazu sprzedaży ziemi rolnej [SONDAŻ]

Reuters / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz