Departament Stanu USA poinformował o wstępnej akceptacji dla sprzedaży Turcji pocisków do zestawów rakietowych Patriot.

Decyzja Departamentu Stanu jest datowana na 18 grudnia. Amerykański resort dyplomacji wyraził w nim wstępną zgodę na sprzedaż Turkom 80 rakiet Patriot MIM-104E i 60 nowocześniejszych rakiet Patriot PAC 3. Cena sprzedaży pocisków została określona na 3,5 mld dolarów. Departament zarządził już wysłanie specjalnego certyfikatu do Kongresu USA, który zajmie się teraz sprawą transakcji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Ta proponowana sprzedaż wpisze się w politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych wzmacniając bezpieczeństwo kluczowego członka NATO [znajdującego się] na froncie walki z terroryzmem” – tak decyzję uzasadniono w informacji jaka pojawiła się na stronię rządowej Defence Security Cooperation Agency. Turcja określona została także jako ważny uczestnik walki z ISIS oraz „tarcza NATO”.

Piszący o decyzji Departamentu Stanu portal Foreign Policy rozpatruje ją w kontekście zapowiedzi władz Turcji kupna rosyjskich zestawów rakietowych S-400. Przyznaje jednocześnie, że najnowocześniejsze rosyjskie pociski rakietowe ziemia-powietrze mają większy zasięg od tych oferowanych przez Amerykanów. Portal rozważa jednak ten amerykański ruch jako próbę obniżenia napięć w stosunkach z Turcją, które znacznie pogorszyły się w roku bieżącym.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W tym kontekście rozpatrywać można zapowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa „szybkiego” wyprowadzenia amerykańskich żołnierze z Syrii. Wspierają oni tak zwane Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) czyli koalicję oddziałów zbudowanych wokół i kierowanych przez kurdyjskie Ludowe Oddziały Obrony (YPG). YPG jest powiązana z prowadzącą na terenie Turcji działania partyzanckie i terrorystyczne Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). Dlatego Turcja uważa YPG i kurdyjską samozwańczą administrację w Syrii za głównego wroga. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan kilkukrotnie zapowiadał już ofensywę przeciwko siłom kurdyjskim w północnej Syrii.

dsca.mil/foreignpolicy.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz