Erdogan zapowiedział nową ofensywę w Syrii

Turcja przeprowadzi w najbliższych dniach nową ofensywę militarną przeciwko kurdyjskiej milicji w Syrii- zapowiedział w środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan.

Rozpoczniemy operację w celu oczyszczenia wschodniego brzegu Eufratu z separatystycznych terrorystów w ciągu kilku dni. – cytuje słowa tureckiego prezydenta agencja Reutera. – Naszym celem w żadnym wypadku nie będą żołnierze USA – dodał Erdoğan mając na myśli amerykańskie „punkty obserwacyjne” w północnej Syrii, których zainstalowanie ogłosił we wtorek przy sprzeciwie Ankary Departament Obrony USA.

Zapowiadana turecka ofensywa byłaby już kolejną turecką operacją przeciwko kurdyjskim Ludowym Oddziałom Obrony (YPG), które Ankara oskarża o związki z nielegalną w Turcji Partią Pracujących Kurdystanu. Do tej pory turecka armia nie zapuszczała się jednak na wschodni brzeg Eufratu, m.in. dlatego, by nie wejść w bezpośrednią konfrontację z siłami USA. Ostatnią operację przeciwko YPG Turcy przeprowadzili w październiku.

Według Erdoğana ofensywa ma pomóc w „utrzymaniu integralności terytorialnej Syrii i utorowaniu drogi do rozwiązania politycznego”.

Zdaniem Pentagonu punkty obserwacyjne założone wzdłuż części granicy między Syrią a Turcją mają służyć zwalczaniu Państwa Islamskiego w Syrii i bezpieczeństwu „naszego sojusznika z NATO – Turcji”. Nie wierzą w to tłumaczenie tureckie władze, zdaniem których ISIS w Syrii nie stanowi już zagrożenia.

Jak pisaliśmy, syryjscy Kurdowie powołali jednostronnie na północy Syrii i kontrolują tak zwaną Demokratyczną Federację Syrii Północnej, która utrzymuje się pod parasolem militarnym USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Turcji zapowiedział nowe operacje wojskowe wzdłuż granic kraju

Kresy.pl / Reuters / dpa
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz