Erdogan zapowiedział nową ofensywę w Syrii

Turcja przeprowadzi w najbliższych dniach nową ofensywę militarną przeciwko kurdyjskiej milicji w Syrii- zapowiedział w środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan.

Rozpoczniemy operację w celu oczyszczenia wschodniego brzegu Eufratu z separatystycznych terrorystów w ciągu kilku dni. – cytuje słowa tureckiego prezydenta agencja Reutera. – Naszym celem w żadnym wypadku nie będą żołnierze USA – dodał Erdoğan mając na myśli amerykańskie „punkty obserwacyjne” w północnej Syrii, których zainstalowanie ogłosił we wtorek przy sprzeciwie Ankary Departament Obrony USA.

Zapowiadana turecka ofensywa byłaby już kolejną turecką operacją przeciwko kurdyjskim Ludowym Oddziałom Obrony (YPG), które Ankara oskarża o związki z nielegalną w Turcji Partią Pracujących Kurdystanu. Do tej pory turecka armia nie zapuszczała się jednak na wschodni brzeg Eufratu, m.in. dlatego, by nie wejść w bezpośrednią konfrontację z siłami USA. Ostatnią operację przeciwko YPG Turcy przeprowadzili w październiku.

Według Erdoğana ofensywa ma pomóc w „utrzymaniu integralności terytorialnej Syrii i utorowaniu drogi do rozwiązania politycznego”.

Zdaniem Pentagonu punkty obserwacyjne założone wzdłuż części granicy między Syrią a Turcją mają służyć zwalczaniu Państwa Islamskiego w Syrii i bezpieczeństwu „naszego sojusznika z NATO – Turcji”. Nie wierzą w to tłumaczenie tureckie władze, zdaniem których ISIS w Syrii nie stanowi już zagrożenia.

Jak pisaliśmy, syryjscy Kurdowie powołali jednostronnie na północy Syrii i kontrolują tak zwaną Demokratyczną Federację Syrii Północnej, która utrzymuje się pod parasolem militarnym USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Turcji zapowiedział nowe operacje wojskowe wzdłuż granic kraju

Kresy.pl / Reuters / dpa

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz