Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, przedstawiając program wyborczy, ogłosił, że jego kraj rozpocznie nowe operacje wojskowe wzorowane na dwóch wcześniejszych ofensywach w Syrii.

Erdogan powiedział w Stambule podczas wiecu przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi: Aby oczyścić nasze granice z grup terrorystycznych, Turcja rozpocznie nowe operacje wzorowane na “Tarczy Eufratu” i “Gałązce Oliwnej” (…) Nasi żołnierze są gotowi na nowe misje.

Naszym celem jest unicestwienie wszystkich organizacji terrorystycznych, które nas atakują – dodał prezydent Turcji.

CZYTAJ TAKŻE: Turcja: zażądaliśmy od USA usunięcia Kurdów ze składu Syryjskich Sił Demokratycznych

Ankara od początku roku prowadzi na północnym zachodzie Syrii ofensywę “Gałązka Oliwna” skierowaną przeciw kurdyjskiej milicji YPG.

YPG stanową część Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), będące elementem koalicji pod wodzą USA walczącej z Państwem Islamskim. Turcja uznaje YPG za organizację terrorystyczną oraz przedłużenie zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Wcześniejsza turecka operacja w Syrii rozpoczęła się w sierpniu 2016 i trwała do marca 2017 roku. Była ona prowadzona na północy Syrii, nosiła kryptonim “Tarcza Eufratu” i była wymierzona w ISIS i YPG.

Prezydent Turcji wielokrotnie mówił o możliwości rozszerzenia ofensywy “Gałązka Oliwna” na wschód, w kierunku granicy z Irakiem, co mogłoby doprowadzić do konfrontacji z USA lub Francją, które rozmieściły swych żołnierzy w okolicach syryjskiego miasta Manbidż.

Ankara i Waszyngton wstępnie porozumiały się, że kurdyjscy bojownicy mieliby opuścilić rejon Manbidżu – powiedział w sobotę szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu, zaznaczając, że szczegóły są omawiane z sekretarzem stanu USA Mike’iem Pompeo.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Erdogan zażądał również od rządu w Bagdadzie, podjęcia działań przeciw bojownikom PKK, którzy na północy Iraku mają swe bazy, zapowiadając że może Turcja może to zrobić sama. Cavusoglu stwierdził, że operacja ta wciąż jest w planach.

Kresy.pl / rmf24.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply