Intensywne opady deszczu doprowadziły w Kenii do wylania rzek i jezior oraz lawin błotnych i osuwisk. Powodzie dotknęły terenów zamieszkanych przez setki tysięcy ludzi.

Jak podała w środę chińska agencja informacyjna Xinhua w powodziach do jakich doszło we wschodnioafrykańskim kraju zginęło już 285 osób. Intensywne opady doprowadziły do powodzi i lokalnych podtopień na obszarach zamieszkanych łącznie przez ponad 810 tys. Kenijczyków. Problemem są nie tylko wylewające z koryt rzeki ale też osuwiska i lawiny błotne na górzystych terenach w zachodniej części kraju.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przedstawiciel władz Kenii Eugene Wamalwa powiedział dziennikarzom, że powodzie przyjęły dawno niespotykane w tym kraju rozmiary. Prognozy pogody nie są zaś pomyślne, gdyż deszcze mają trwać jeszcze w przyszłym miesiącu, zarówno w górskich rejonach na zachodzie kraju jak i na jego wybrzeżu morskim. Wezwał obywateli do traktowania poważnie wszystkich ostrzeżeń i alarmów ogłaszanych przez władze krajowe i lokalne. Wamalwa wymienił przykład regionów West Pokot i Elgeyo Mrakwet, których mieszkańcy zostali ostrzeżeni przez administrację z odpowiednim wyprzedzeniem ale nie zastosowali się do jej zaleceń.

Wamalwa podkreślił, że ulewy i powodzie już spowodowały poważne szkody w uprawach rolnych łącznie w 33 jednostkach administracyjnych. Plony mogą być w tym roku tak małe, że Kenijczycy nie będą w stanie pokryć swojego zapotrzebowania na żywność. Władze organizują już dostawy żywności i innej pomocy humanitarnej dla poszkodowanych. Ma ona trwać aż do ustania powodzi. Rząd, korzystając ze wsparcia Międzynarodowego Czerwonego Krzyża przygotował już 225 domów dla rodzin powodzian.

Czytaj także: Atak na bazę USA w Kenii. Zginęło trzech Amerykanów [+VIDEO]

xinhuanet.com/the-star.co.ke/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz