Raytheon i Rafael prowadzą prace, które mają na celu zintegrowanie pocisku SkyCeptor, który jest odmianą pocisku Stunner używanego w systemie David’s Sling Stunnera, z zestawem obrony powietrznej Patriot. Jeszcze w tym roku ma odbyć się pierwsze strzelanie z wyrzutni Patriot – podał portal Breaking Defense w czwartek.

Szef działu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Rafaela generał rezerwy Pini Yungman powiedział w wywiadzie dla Breaking Defense, że armia USA analizuje możliwości zastosowania pocisku SkyCeptor w zestawach Patriot. Rafael wraz z Raytheonem pracują w celu integracji wspomnianego uzbrojenia. Strzelanie demonstracyjne jest planowane jeszcze na ten rok.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6703.39 PLN    (30.46%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

SkyCeptor jest odmianą izraelskiego pocisku Stunner, który jest używany w systemie David’s Sling. Jest zdolny do zwalczania celów aerodynamicznych, m.in. samolotów, śmigłowców i pocisków manewrujących, rakietowych pocisków artyleryjskich dużego kalibru oraz rakiet balistycznych.

SkyCeptor mógłby stanowić uzupełnienie pocisków PAC-3 MSE, które są aktualnie dostarczane US Army w celu zastosowania na Patriotach oraz starszych efektorów systemu (PAC-3 CRI i PAC-2 GEM-T). Przedstawiciele koncernów deklarują, że byłoby to rozwiązanie tańsze.

Należy zwrócić uwagę, że pocisk SkyCeptor jest proponowany także Polsce, w ramach drugiej fazy programu obrony powietrznej Wisła. Alternatywą jest pozyskanie kolejnej partii pocisków PAC-3 MSE z wykorzystaniem potencjału tworzonego w Polsce w ramach I fazy Wisły.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sfinalizowanie i wdrożenie integracji SkyCeptora z Patriotem, a także IBCS w USA mogłoby zmniejszyć ryzyko, które jest  związane z potencjalnym wprowadzeniem tego pocisku w Polsce. Przypomnijmy jednak, że nadal nie zostały zawarte umowy dotyczące wykonania zobowiązań offsetowych z Raytheon, które są związane z I fazą programu, a powinny zostać podpisane przed decyzją dotyczącą kolejnego etapu, co zapewniłoby MON korzystniejszą pozycję negocjacyjną.

Zobacz także: Program Wisła: Polskie zakłady WZŁ-1 zawarły umowę z Raytheon Missiles & Defence

breakingdefense.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz