Rafał Trzaskowski pojawi się w siedzibie Kongresu USA w czwartek 2 grudnia. Został zaproszony na posiedzenie Podkomisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów ds. Europy, Energii, Środowiska i Cybernetyki.

Prezydent Warszawy poinformował na Twitterze, że pojawi się w siedzibie Kongresu USA w czwartek 2 grudnia. Został zaproszony na posiedzenie Podkomisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów ds. Europy, Energii, Środowiska i Cybernetyki.

Jego wystąpienie ma być poświęcone ocenie stanu demokracji i zasady państwa prawa oraz ochronie praw człowieka w Europie Środkowo-Wschodniej. Planowana dyskusja ma dotyczyć kwestii praworządności, wolności słowa oraz sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Kongresmenów interesuje też budowa Nord Stream 2 i sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.

Wystąpienie Trzaskowskiego połączone będzie z pytaniami o sytuację w centralnej części Europy. Przed spotkaniem Prezydent m.st. Warszawy zamierza przeprowadzić szereg konsultacji z ekspertami.

“Wiem, jak duża to odpowiedzialność, dlatego przed wysłuchaniem w Kongresie spotkam się z ekspertami, by razem wypracować stanowisko, które będzie wspólnym i obiektywnym głosem wielu środowisk w kwestii kondycji polskiej demokracji”.

Zobacz też: Trzaskowski: pierwszą decyzją nowego rządu powinno być natychmiastowe wprowadzenie związków partnerskich

Podkomisja ds. Europy, Energii, Środowiska i Cybernetyki składa się z przedstawicieli zarówno Demokratów, jak i Republikanów. W tym roku jej członkowie wyrazili już swoje poglądy na temat sytuacji w Polsce. W sierpniu br. przewodniczący Bill Keating (z Partii Demokratycznej) i wiceprzewodniczący Brian Fitzpatrick (z Partii Republikańskiej) podpisali oświadczenie, w którym przestrzegali przed uchwaleniem przez Sejm znowelizowanej ustawy medialnej (tzw. lex TVN), podkreślając, że wpisywałoby się to w „niepokojący trend dotyczący niezależnych mediów w Polsce”.

Oprócz Rafała Trzaskowskiego wysłuchane zostaną także władze Budapesztu, Pragi i Bratysławy. To nie przypadek. Są to sygnatariusze Paktu Wolnych Miast. Celem tej inicjatywy jest promowanie współpracy i wspólnych wartości demokracji, wolności, godności ludzkiej, zrównoważonego rozwoju oraz walki z populizmem, nacjonalizmem, kryzysem klimatycznym oraz nierównościami społecznymi.

Zobacz też: Ks. Isakowicz-Zaleski: Trzaskowski neguje ludobójstwo Polaków na Wołyniu [+VIDEO]

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply