Podczas swojej oficjalnej wizyty w USA, przywódca Chin Xi Jinping przedstawił sześciopunktową propozycję dalszego pogłębiania relacji na linii Waszyngton – Pekin.

Xi przedstawił sześć propozycji dot. relacji USA – Chiny:

  1. Obie strony powinny zachować ścisłą wymianę i komunikację na wszystkich poziomach. Zasadnicze mechanizmy dwustronne, jak Dialog Strategiczny i Gospodarczy oraz konsultacje na wysokim szczeblu dot. wymiany osób powinny zostać w pełni wprowadzone w działanie.
  2. Oba kraje powinny rozszerzyć i pogłębić praktyczną współpracę na różnych polach, w tym gospodarki, handlu, wojskowości, działań antyterrorystycznych, egzekwowania prawa, energii, środowiska i infrastruktury.
  3. Chiny i Stany Zjednoczone powinny promować wymianę ludzi i konsolidować bazę społeczną dla relacji dwustronnych
  4. Oba kraje powinny respektować różnice historyczne, kulturowe, tradycji i systemu społecznego, jak również ścieżkę i etap rozwoju, a także uczyć się od siebie nawzajem.
  5. Obie strony powinny pogłębić dialog i współpracę w sprawach Azji-Pacyfiku.
  6. Powinny wspólnie stawiać czoła regionalnym i globalnym wyzwaniom, ubogacać strategiczne więzy swoich relacji i zapewniać więcej dóbr publicznych społeczności międzynarodowej.

Xi mówił również, że Chiny są gotowe współpracować z USA na rzecz twardego trzymania się zasad niekonfrontacji, wzajemnego szacunku, współpracy win-win by stale rozwijać wzajemne relacje na różnych poziomach i rozwiązywać drażliwe kwestie w konstruktywny sposób. Obama podziękował z kolei za wkład Chin w osiągnięciu porozumienia ws. Iranem czy odbudowy Afganistanu.

Chiny deklarują również przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń wojskowych z USA w 2016 roku w ramach wielostronnych manewrów morskich “Rim of the Pacyfic”, na zaproszenie Waszyngtonu. Obie strony akcentowały również role ONZ w zapewnianiu pokoju na świecie. Z kolei Xi wyraził nadzieję, ze USA dotrzymają swoich obietnic i nie będą wspierać żadnych ruchów mogących naruszyć jedność i stabilność Chin. W odpowiedzi Obama wyraził poparcie dla polityki „Jednych Chin” i potwierdził, że jego kraj nie popiera kwestii niepodległości Tajwanu, Tybetu i Xinjiangu, a także nie będzie wtrącał się w sprawy Hong Kongu.

Ponadto, wspólnie ogłoszono rok 2016 rokiem turystyki chińsko-amerykańskiej. Chiny obiecały wesprzeć inicjatywę, by łącznie 50 tys. studentów z Chin i USA studiowało w każdym z krajów. Xi pozytywnie odniósł się również do inicjatywy USA, by do 2020 roku milion amerykańskich studentów uczyło się chińskiego.

Wantchinatimes.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. ka9q
    ka9q :

    Cóż, formalne uznanie że Chiny to mocarstwo równoprawne USA a do tego sprzedaż interesów. Można przypuszczać, że jest to dodanie sobie czasu przed przygotowaniem do konfliktu. Nie traktowałbym tego jako układu na zawsze. W tym momencie również wiarygodność wobec sprzętu wojskowego pochodzącego z USA w oczach polskich powinna zmaleć do -7 w skali od 0 do 10.