Straż Graniczna poinformowała, że w niedzielę przy granicy z Białorusią odnaleziono zwłoki trzech osób. Czynności w tej sprawie poprowadzi prokuratura.

Jak poinformowała Straż Graniczna na swoim profilu na Twitterze, w niedzielę przy granicy z Białorusią odnaleziono zwłoki trzech osób. Czynności w tej sprawie poprowadzi prokuratura. „Dzisiaj tj.19.09 w rejonie przygranicznym z Białorusią znaleziono zwłoki trzech osób. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi prokuratura”.

Ponadto SG poinformowała, że udaremniono 276 prób przekroczenia granicy z Białorusi do Polski i zatrzymano 19 nielegalnych imigrantów.  Za pomocnictwo zatrzymano 5 os: 2 obywateli Polski, 2 obywateli Ukrainy i obywatela Gruzji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Również w niedzielę funkcjonariusze Straży Granicznej wspólnie ze Strażą Pożarną i Policją przez kilka godzin prowadzili akcję ratowniczą na bagnach w pobliżu polsko-białoruskiej granicy, gdzie ugrzęzło 8 nielegalnych imigrantów. „Dzisiaj funkcjonariusze Straży Granicznej wspólnie ze Strażą Pożarną i Policją przez kilka godzin prowadzili akcję ratowniczą na bagnach w rozlewisku rzeki Supraśl przy gr. polsko-białoruskiej” – napisała w niedzielę Straż Graniczna na Twitterze. Uratowano 8 nielegalnych imigrantów.

W komunikacie podkreślono, że uratowano 8 nielegalnych imigrantów (5 mężczyzn i 3 kobiety). Siedem osób trafiło do szpitali, jedna pozostaje pod opieką Straży Granicznej.

W ostatnim czasie znacznie wzrosła liczba osób nielegalnie przekraczających granicę Polski od strony Białorusi. Od ponad trzech tygodni grupa imigrantów koczuje przy polsko-białoruskiej granicy w pobliżu miejscowości Usnarz Górny. Osoby te chcą nielegalnie przekroczyć ją w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Są powstrzymywani przez strażników granicznych i żołnierzy Wojska Polskiego. Na początku września br. Straż graniczna informowała, że tylko w sierpniu br. miało miejsce 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski od strony Białorusi.

W środę SG podała też dane zsumowane za okres 1-12 września zgodnie z którymi w okresie tym na granicy Polski z Białorusią pojawiło się 1481 nielegalnych imigrantów. Około połowy z nich stanowili obywatele Iraku. Poza nimi na naszej granicy pojawili się jeszcze obywatele Syrii, Afganistanu, Rosji, Somalii, Tadżykistanu, Iranu, Egiptu i Kuby.

W sobotę Straż Graniczna powstrzymała aż 324 próby nielegalnego przekroczenia granicy. To kolejny rekord, który padł na polsko-białoruskiej granicy. Dodatkowo za pomocnictwo zatrzymano 2 cudzoziemców: obywatela Uzbekistanu i obywatela Gruzji.

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze.

Zobacz także: Osoby niszczące niszczące zasieki na granicy z Białorusią nie pójdą do aresztu

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz