W środę rano rozpoczęła się wielka akcja protestacyjna w ramach ogólnopolskiego protestu rolników. Protesty i blokady mają zostać przeprowadzone łącznie w 580 punktach.

Strajk został zwołany przez Radę Krajową NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Organizują go jednak głównie oddolnie lokalni liderzy. Zapowiedziano protesty i blokady w około 580 punktach, a w protestach uczestniczyć ma łącznie ok. 70 tys. rolników. Wielu z nich wyjechało na drogi wyjechało jeszcze w nocy, by od samego rana rozpocząć blokadę.

Rolnicy sprzeciwiają się unijnemu Zielonemu Ładowi, importowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, ograniczaniu hodowli zwierząt w Polsce. Domagają się też od rządu konkretnych działań w związku z “dramatyczną sytuacją” w rolnictwie.

 

Protest trwa m.in. w rejonie Łodzi, gdzie zablokowano autostrady A1 i A2. Ta druga jest już nieprzejezdna w okolicach węzła Emilia w pow. zgierskim, na odcinku między miejscowościami Emilia i Koło. Rolnicy zablokowali też węzeł Stryków oraz Wartkowice na A2. Odcinek autostrady A1 między węzłami Kowal i Węzeł Łódź Północ będzie w zasadzie całkowicie wyłączony z ruchu.

Jak podaje PAP, ciągniki i maszyny rolnicze blokują przejazd w stronę Gdańska na węźle Łódź-Północ. W tym miejscu zablokowana jest również autostrada A2 w kierunku Poznania oraz łącznica w kierunku Gdańska. Ruch przekierowany jest na A2 w kierunku Warszawy i Katowic.

Wiadomo, że na Dolnym Śląsku policja uniemożliwiła rolnikom wjazd ciągnikami na trasę S8 na węzłach w Sycowie. Rolnicy weszli na drogę pieszo. S8 jest całkowicie zablokowana w obie strony, trwa także blokada Oleśnicy.

Z kolei w Białej Podlaskiej rolnicy postanowili spontanicznie przyjechać pod urząd starostwa powiatowego po tym, gdy burmistrz miasta Michał Litwiniuk nie zgodził się na protesty na obwodnicy.

Czytaj także: Wrocław: Sutryk zakazał protestu rolników

Zobacz: Protestujący rolnicy zablokowali kolejne przejścia graniczne

Natomiast w Wąbrzeźnie (woj. kujawsko-pomorskie) rolnicy organizują dla mieszkańców piknik na rynku, gdzie będzie można spróbować produktów prosto od lokalnych rolników. Przy okazji odbywa się parada traktorów. W ten sposób rolnicy także chcą uświadamiać mieszkańcom miast i miasteczek, o co walczą w swoim proteście.

Od rana ciągniki rolnicze stoją przed gmachem Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. „Przepraszamy za utrudnienia, mamy ‘Zielony Ład’ do obalenia” – czytamy na transparentach.

Czytaj także: RMF: umowa o handlu z Ukrainą ma być korzystniejsza dla polskich rolników

farmer.pl / rmf24.pl / PAP / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jaro7
  jaro7 :

  To NIC nie da,lewactwo jak sobie jakąś ideę wbije do swojej pustej pały to nawet gdyby to kosztowało zycie milionów(bolszewizm) i zniszczenie Europy to dalej będa przeć do przodu.Tusk to Partia Oszustów i oni NIC dla rolników nie zrobią.Dla nich ważniejsze pigułki i aborcja oraz igrzyska dla plebsu czyli komisje.JEDYNĄ szansa było pozbycie sie w wyborach do PE lewusów z władzy,niestety nie sądzę że na to pozwolą(przekręcik przy wyborach podobnie jak nagle wygra Biden z Trumpem,przerabiali to poprzednio).Żadnego embarga nie będzie bo wielkie holdingi na ukrainie maj a…Niemcy i Holendrzy a wiedząc że korupcja we władzach unii nie jest im obca,to wiemy że dalej będzie płynął syf z ukrainy(jak to tusk mówił i jak widac mu to już nie przeszkadza).

  • Pol_AK
   Pol_AK :

   Ja rozumiem protesty przed zalewaniem rynku przez ukraińskie produkty gdzie oni mogą jako pestycyd użyć przepalonego oleju napędowego (żart) i prawie kosztów nie mają.

   Ale czy rolnicy nie mają dopłat w ciul? 1000zł na ha, z hektara w zależności co posiejesz i gdzie to 3t pszenicy z ha (850zł za t) to wychodzi dotacja 40%?

   Gdzie mieszkam sieją żyto na piaskach to już wyjdzie ponad 50% dopłaty.

   Dotacje na sprzęty, budynki…

   Oni muszą “zacząć zarabiać” bo jak ukraina wejdzie do ue to nawet ze wszystkimi obostrzeniami oni wyprodukują wszystko 4x taniej. Kogo wtedy będzie wina?

   • franciszekk
    franciszekk :

    Cyt. ” …… bo jak ukraina wejdzie do ue to….”!
    Ukrainą wejdzie do UE –> ha, ha, hi, hi …. ale cyrk i wielkie jaja jak słynne moherowe berety Herrrrr……… Won Tuska!
    Z Ciebie taki Pol i AK jak z koziej pupy trąba!

    • Pol_AK
     Pol_AK :

     Franek nie doceniasz kołchozu… Może i normalnym tokiem w czasie pokoju 10-15 lat miałaby ścieżki dołączenia. Ale coś podejrzewam że wciągną ją jak tylko skończy się wojna poza wszelkimi procedurami. Ona już ma przywileje jak członek unii prawie a nim nie jest.

     Ale komu ja to tłumaczę…