„Robimy to dla wszystkich – solidarnie z sędziami!”– pod takim hasłem demonstrowano dzisiaj w kilkudziesięciu miastach w Polsce. Zgromadzeni protestowali przeciwko cofnięciu delegacji Pawła Juszczyszyna do olsztyńskiego sądu okręgowego oraz zawieszeniu go w wykonywaniu obowiązków sędziego.

Manifestacje odbyły się w większości miast wojewódzkich. Zdaniem organizatorów – stowarzyszeń „Iustitia” i „Themis” – demonstracje zorganizowano w ok. 150 miastach. W stolicy uczestnicy zebrali się przed gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości. Mieli ze sobą transparenty z napisami: „Cześć i chwała sędziom niezłomnym”, „Nasz Boże dobry, wybaw Polskę od Ziobry” czy „Niezależne sądy prawem każdego obywatela”. Niektórzy przynieśli także flagi Unii Europejskiej.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„To już nie są internetowe przepychanki, oratorskie popisy polityków z telewizorów, sprawy jakiegoś zamkniętego środowiska. To groźby, niszczenie ludzi, wymuszanie posłuszeństwa. Nierealne dla zwykłego człowieka sytuacje i bezpodstawne zarzuty, które mają jeden cel – zmusić nas wszystkich do posłuszeństwa” – napisali organizatorzy na wydarzeniu na Facebooku.

Jestem sędzią Sądu Rejonowego w Olsztynie. Chcę wam powiedzieć, że sędzia nie może się bać – mówił podczas swojego przemówienia Paweł Juszczyszyn.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W manifestacjach wzięli udział także politycy opozycji i sympatyzujący z nią celebryci. W Warszawie pojawiła się m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i Hanna Lis, córka znanego dziennikarza.

Paweł Juszczyszyn, jako sędzia sądu apelacyjnego, rozstrzygał orzeczenie sędziego z pierwszej instancji, który został nominowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa. W ubiegłym tygodniu Juszczyszyn wezwał dyrektora Kancelarii Sejmu, aby ten w ciągu tygodnia dostarczył utajnione listy poparcia kandydatów do KRS. Działanie to miało rzekomo na celu sprawdzenie, czy nowi sędziowie zostali wybrani zgodnie z wymogami „niezależności i niezawisłości”.

CZYTAJ TAKŻE: TSUE wydał wyrok w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Odpowiedzią było zawieszenie Juszczyszyna „ze skutkiem natychmiastowym” przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, Macieja Nawackiego. Okres zawieszenia wynosi jeden miesiąc, zaś decyzja zgodnie z prawem jest niezaskarżalna. Teraz będzie rozpatrywała ją Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

fakty.interia.pl / tvn24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz