Problemy polonijnych mediów

Jak alarmują wydawcy polonijnych mediów na Wschodzie – media te stoją przed obliczem problemów finansowych. Z trudną sytuacją będą się borykać także polonijne media na Litwie.

MSZ przyznaje: były opóźnienia, ale już przekazaliśmy pieniądze podkreślają równocześnie, że nie mogło wcześniej przekazywać środków na Polonię, bo ustawa budżetowa (którą do MSZ przekazano środki na wspieranie Polonii) została uchwalona w marcu. Ministerstwo zapewnia też, że już w lipcu w resorcie zaczną się prace nad budżetem polonijnym i rozdysponowaniem środków w 2013 roku.

Sygnały o trudnej sytuacji tytułów dotarły do sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą od organizacji polonijnych i polskich organizacji zajmujących się pomocą Polakom na Wschodzie. Według szefa komisji łączności Adama Lipińskiego (PiS) powodem kłopotów jest opóźnienie w przekazywaniu środków z MSZ.

W trudnej sytuacji znajdą się: ”Gazeta Polska” z Żytomierza, ”Lwowskie Spotkania”, ”Polacy Donbasu”, ”Monitor Wołyński”, ”Nasze Drogi” ze Lwowa, ”Dziennik Kijowski” oraz ”Krynica” – z Kijowa, ”Polak na Łotwie”oraz publikowana w Mołdawii ”Jutrzenka”.

”Według mnie jest ponad 20 organizacji, które już zawiesiły działanie, są na granicy zawieszenia lub finansują działalność z własnych środków” – szacuje w rozmowie z Lipiński. Wydawca ”Kuriera Wileńskiego” Zygmunt Klonowski nie wyklucza, że już w przyszłym tygodniu z powodu problemów finansowych dziennik przestanie się ukazywać. ”Mamy ogromne długi, a kiedy otrzymamy finansowanie z Polski i ile, nie wiemy. Zero informacji” – powiedział we wtorek Klonowski. Według dyrektora generalnego Radia Znad Wilii Mirosława Juchniewicza, ze względu na przeniesienie finansowania organizacji polonijnych z Senatu do MSZ nastąpił czasowy poślizg z zatwierdzaniem projektów i przyznaniem finansowania. ”Sytuacja nie jest komfortowa, gdyż dotychczas nie wiemy, jakie nasze projekty zostały zatwierdzone, a to ogranicza możliwość planowania działalności rozgłośni” – powiedział Juchniewicz. Jednak – jak dodał – ”Polska nie jest nam nic dłużna i nie możemy liczyć w naszej działalności jedynie na finansowanie z Polski”.

Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą zbierze się dziś na posiedzeniu, podczas którego zajmie się tym, jak po zmianach w finansowaniu organizacji polonijnych funkcjonuje system rozdzielania środków dla środowisk oraz mediów polonijnych. Wcześniej tą kwestią zajmował się Senat, natomiast od 2012 roku rozdziela je resort spraw zagranicznych z udziałem organizacji pozarządowych. Idea zmian polegała na tym, by zgodnie z zasadami podziału władzy to administracja rządowa, a nie Senat, ( który ma rolę nadzorująca i kontrolną), była odpowiedzialna za wydawanie tych pieniędzy.

MSZ opóźnienie w podpisywaniu umów i przekazywaniu środków tłumaczył późnym przyjęciem budżetu przez Sejm. Stało się to na początku marca i dopiero wtedy resort mógł ogłosić konkurs na wykorzystanie środków z budżetu dla środowisk i mediów polonijnych.

Wilnoteka.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply