Pro-palestyńscy protestujący zablokowali wejścia do czterech fabryk broni w Wielkiej Brytanii, które zaopatrują Izrael w broń i zapasy, podała w czwartek stacja CNN.

Jak poinformowała stacja CNN, pro-palestyńscy protestujący z grupy Workers for a Free Palestine zablokowali wejścia do czterech fabryk broni w Wielkiej Brytanii, które zaopatrują Izrael w broń i zapasy.

„Ponad 1000 związkowców w wielu miejscach w Wielkiej Brytanii blokuje fabryki broni dostarczające broń do Izraela!” – podała grupa na platformie mediów społecznościowych X. „Dzisiaj związkowcy zamknęli w Wielkiej Brytanii 4 zakłady produkujące komponenty do myśliwca F-35 używanego obecnie podczas izraelskiego bombardowania Gazy” – dodał.

Dziesiątki demonstrantów z flagami palestyńskimi organizuje blokady w fabryce BAE Systems w Glasgow, fabryce L3Harris w Brighton oraz w zakładach w Bournemouth i Lancashire.

Wzywają także rząd brytyjski do poparcia trwałego zawieszenia broni w Gazie.

Według raportu opublikowanego 17 października przez brytyjską organizację Campaign Against Arm Trade (CAAT) Wielka Brytania jest kluczowym dostawcą dla izraelskiej armii, dostarczającym 15% komponentów do izraelskich myśliwców F-35.

Według CAAT łączna wartość tych kontraktów szacowana jest na 422 miliony dolarów (336 milionów funtów) od 2016 roku.

Unijna komisarz wypowiadała się we wtorek przed posiedzeniem Rady UE poświęconym wymiarowi sprawiedliwości i bezpieczeństwu wewnętrznemu. “W związku z wojną między Izraelem a Hamasem i polaryzacją, jaką powoduje ona w naszym społeczeństwie, biorąc pod uwagę zbliżający się okres świąteczny, istnieje ogromne ryzyko ataków terrorystycznych w Unii Europejskiej” – oświadczyła Ylva Johansson, cytowana przez portal Politico.

Johansson zapowiedziała przeznaczenie dodatkowych 30 mln euro na ochronę szczególnie narażonych na ataki miejsc.

W sobotę doszło do ataku nożownika w Paryżu. Zginął niemiecki turysta urodzony na Filipinach, a dwie inne osoby odniosły obrażenia niezagrażające życiu. Okazało się, że napastnik pochodzenia irańskiego, Armand Rajabpour-Miyandoab, złożył przysięgę na wierność Państwu Islamskiemu. Miał też powiązania z innymi islamistycznym zabójcami.

Z kolei w Niemczech w ostatnim czasie zatrzymano trzech islamistów w wieku 15, 16 i 20 lat. Planowali ataki na jarmarki bożonarodzeniowe.

Kresy.pl/CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply