Prezydent USA Joe Biden powiedział w sobotę, że po wojnie między Izraelem a Hamasem Autonomia Palestyńska powinna ostatecznie rządzić Strefą Gazy i Zachodnim Brzegiem.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, prezydent USA Joe Biden powiedział w sobotę, że po wojnie między Izraelem a Hamasem Autonomia Palestyńska powinna ostatecznie rządzić Strefą Gazy i Zachodnim Brzegiem.

„Dążąc do pokoju, Gaza i Zachodni Brzeg powinny zostać ponownie zjednoczone w ramach jednej struktury zarządzania, ostatecznie pod odnowioną Autonomią Palestyńską, ponieważ wszyscy pracujemy nad rozwiązaniem w postaci dwóch państw” – stwierdził Biden. „Nie może dojść do przymusowego wysiedlenia Palestyńczyków ze Strefy Gazy, ponownej okupacji, oblężenia lub blokady ani zmniejszenia terytorium” – powiedział Biden.

Biden powiedział także, że Stany Zjednoczone są gotowe wydać zakazy wizowe dla „ekstremistów” atakujących ludność cywilną na Zachodnim Brzegu. Przemoc izraelskich osadników wobec Palestyńczyków mieszkających na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu wzrosła od czasu ataku Hamasu na Izrael.

„Podkreślałem przywódcom Izraela, że ekstremistyczna przemoc wobec Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu musi się skończyć, a osoby dopuszczające się tej przemocy muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności” – powiedział Biden.

Prezydent Palestyny Mahmoud Abbas wezwał Bidena, aby wywarł presję na Izrael, aby zaprzestał przemocy wobec Palestyńczyków.

„Wzywam również Państwa do pilnej interwencji w celu zaprzestania ataków sił izraelskich i ciągłego terroryzmu osadników przeciwko naszemu narodowi na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie, co zapowiada nieuchronną eksplozję” – powiedział w specjalnym przemówieniu wyemitowanym przez Palestine TV.

Amerykański przywódca uznał, iż Izraelczycy popełniają błąd jeśli uważają, że “zajmą Gazę i ją utrzymają” – powiedział Biden na konferencji prasowej w San Francisco. Al Jazeera cytuje w czwartek słowa Bidena – “Nie sądzę, żeby to zadziałało”.

Katarska telewizja przypomniała, że na początku tego miesiąca Netanjahu powiedział, że po wojnie Gaza będzie musiała zostać „zdemilitaryzowana, zradykalizowana i odbudowana” oraz że Izrael będzie musiał znaleźć „rząd cywilny”, który będzie rządził enklawą, zamiast Hamasu, który kontrolował palestyńską eksklawę od 2006 r.

Izraelski przywódca powiedział, że nie ma planu „okupowania” Gazy, choć wielu uważa ją za terytorium okupowane już tylko dlatego, że Izrael ma pełną kontrolę nad jej granicami, przestrzenią powietrzną i wodami terytorialnymi, mimo że formalnie wycofał swoje siły i osadników z eksklawy w 2005 roku.

Biden powiedział, że omawiał także z izraelskimi przywódcami potrzebę „niezwykłej ostrożności” w działaniach w szpitalu Al-Szifa, do którego izraelscy żołnierze wkroczyli w nocy z wtorku na środę. Wbrew wieloletnim twierdzeniom Tel Awiwu, że w podziemiach szpitala znajduje się centrum dowodzenia i duże magazyny Hamasu, po zajęciu placówki Izraelczycy nie przedstawili na razie dowodów na potwierdzenie tych twierdzeń.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply