Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier odwiedził dwa państwa w Afryce Zachodniej – Ghanę i Gambię. Poruszy ł tam kwestię migracji mieszkańców regionu do Europy.

Wizytę prezydenta Niemiec w dwóch afrykańskich państwach relacjonuje koncern radiowo-telewizyjny Deutsche Welle. W relacjach wybija się przede wszystkich wielokrotnie powtarzane przez Steinmeiera uwagi by mieszkańcy Ghany i Gambii nie próbowali dostać się do Europy. DW twierdzi, że niemiecki prezydent powtarzał je “jak mantrę”.

“Zostańcie w domu i nie ryzykujcie trudów nielegalnej migracji do Europy, bo wasze nadzieje i marzenia mogą się nie spełnić” – portal DW cytuje słowa Steinmeiera, który w czasie gdy rozpoczynał się zalew nielegalnych imigrantów na Europę jesienią w 2015 r. był ministrem spraw zagranicznych Niemiec.

Steinmeier odwołał się przy tym do argumentów do tej pory używanych raczej przez rządy Polski czy Węgier, sprzeciwiające się polityce otwartych granic. “Pomoc na miejscu wydaje się najlepszą metodą wyhamowania fali ucieczek do Europy. Chodzi tylko o to, aby częste zapewnienia zachodnich polityków w tej materii nie pozostały na papierze. Wydaje się, że tym razem będzie inaczej” – podkreślił prezydent Niemiec.

W 2015 roku do Niemiec napłynęło 2,1 imigrantów. W 2016 roku było ich już niecałe 300 tys. W 2016 roku w Niemczech mieszkało łącznie 18,6 mln osób o imigranckim rodowodzie. W porównaniu z rokiem 2015 oznacza to przyrost o 8,5% – najwyższy od początku wprowadzenia statystyk tego typu w 2005 roku. W 2011 roku w Niemczech mieszkało 15,3 mln osób o rodowodzie imigranckim.

Czytaj także: Steinmeier: Rosja i Europa oddalają się od siebie

dw.de/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply