Prezydent RP Andrzej Duda złożył w czwartek wizytę w Stoczni Remontowa HOLDING S.A. w Gdańsku. Obejrzał stocznię z pokładu jednostki pływającej, a także spotkał się z zarządem oraz pracownikami.

Prezydent Andrzej Duda, w drodze na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, odwiedził w czwartek stocznie z grupy kapitałowej Remontowa Holding. Najpierw z pokładu jednostki pływającej Straży Granicznej obejrzał Gdańską Stocznię Remontowa SA. Spotkał się także z zarządem, kadrą menedżerską i stoczniowcami. Potem odwiedził stocznię Remontowa Shipbuilding SA, gdzie budowane są nowoczesne niszczyciele min projektu 258 Kormoran II dla Marynarki Wojennej RP.

Prezydent wyraził radość z możliwości złożenia wizyty w zespole stoczni, który obecnie remontuje i buduje statki, reprezentując Rzeczpospolitą w ten sposób w skali ogólnoświatowej.

“Byłem przed momentem w tej części, w której następują remonty, modernizacje i przeróbki statków, w dokach są statki z całego świata” – mówił Andrzej Duda. “Tutaj, w Stoczni Remontowej Shipbuilding właśnie trwa realizacja programu Kormoran, który na tym etapie oznacza budowę trzech niszczycieli min dla Polskiej Marynarki Wojennej” – wskazywał, dodając, że “pierwszy „Kormoran” już pływa, „Albatros” jest poddawany testom morskim, a „Mewa” niedługo do nich dołączy” – mówił po wizycie na Albatrosie prezydent Andrzej Duda dodając, że ma nadzieję na realizację kolejnych zadań.

„Z dumą patrzę na polski przemysł stoczniowy, który jest tutaj reprezentowany i który wciąż się rozwija. Cieszę się, że kadra zarządzająca stoczni Remontowa Shipbuilding SA udowodniła, że jest w stanie zbudować niszczyciele min. Mówiono, że jest to w Polsce niemożliwe. Okręty zostały zbudowane w tej stoczni, w całości według najnowocześniejszych, światowych technologii. Dzisiaj są to najnowocześniejsze niszczyciele min w sojuszu północnoatlantyckim” – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

Zobacz też: „Dramatyczny list załogi” ORP Orzeł. Dowództwo Generalne reaguje

Przypomnijmy, że niszczyciele min budowane są przez konsorcjum, któremu przewodniczy Remontowa Shipbuilding. W jego składzie są także Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz PGZ Stocznia Wojenna. Prototypowy ORP Kormoran, przekazany do służby w listopadzie 2017 roku, był pierwszym od 20 lat dziełem wyłącznie polskiego przemysłu począwszy od projektu, aż po przekazanie Zamawiającemu w pełni wyposażonego, nowoczesnego okrętu. Efektem współpracy przy jego budowie było zamówienie kolejnych niszczycieli min – ORP Albatros i ORP Mewa.

„Dzisiaj Remontowa Shipbuilding SA jest częścią konsorcjum, które wspólnie z Polską Grupą Zbrojeniową przygotowuje się do realizacji programu pk. Miecznik, czyli budowy trzech fregat dla polskiej Marynarki Wojennej. To ogromne przedsięwzięcie, które ma ogromne znaczenie dla modernizacji polskich sił zbrojnych” – mówił prezydent dodając, że stocznia jest w stanie podołać temu programowi.

Kresy.pl/Remontowa-rsb.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply