Podczas wizyty na forum w Davos, premier Mateusz Morawiecki nawiązywał do promowanych tam koncepcji ukształtowania nowego porządku fiskalnego i finansowego na świecie oraz bardziej zrównoważonego rozwoju.

W środę, w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, premier Mateusz Morawiecki miał wystąpienie w ramach panelu „Strategic Investments – a key driver for Eastern European security”.

Bardzo dziękuje za zaproszenie na ten panel – ma on, w kontekście nowego porządku świata, pierwszorzędne znaczenie dla przyszłości Europy Środkowej” – powiedział Morawiecki, według relacji Kancelarii Premiera w mediach społecznościowych.

Zaznaczył też, że „odbudowa łańcuchów produkcji w oparciu o Europę Centralną jest dla nas wielką szansą”. Jego zdaniem, Polska również ma szansę z tego skorzystać, „poprzez naszą otwartość na inwestorów”.

Tematem, który się tutaj pojawił kilka lat temu, ale dzisiaj również zajmuje ważną część agendy w Davos, Światowego Forum Ekonomicznego, jest próba ukształtowania nowego porządku fiskalnego, finansowego na świecie tak, aby był on bardziej sprawiedliwy” – oświadczył szef rządu w wypowiedzi dla mediów po zakończeniu dyskusji.

To ważna rzecz, aby już w tym nowym świecie, który mam nadzieję będzie już wkrótce po wojnie, po pandemii tworzony przez nas wszystkich, przez wszystkich przywódców i wszystkie społeczeństwa całego świata, że w tym nowym świecie będzie to również uwzględnione, aby rozwój był bardziej zrównoważony, sprawiedliwy, uwzględniający potrzeby wszystkich – powiedział mediom premier Morawiecki.

W opinii części komentatorów, wypowiedzi polskiego premiera wpisują się w globalistyczną narrację zrównoważonego rozwoju i potrzeby ustanowienia nowego porządku światowego. Ich zdaniem, koncepcja ta, lansowana jako strategia na rzecz porządku społeczno-ekonomicznego, który uwzględniałby m.in. szacunek do środowiska naturalnego, w rzeczywistości jest narzędziem przemodelowania świata w duchu lewicowym. W jej ramach promuje się m.in. odejście od własności prywatnej czy wprowadzenie wzbudzających kontrowersje koncepcji gospodarczych (np. bezwarunkowy dochód gwarantowany). Krytycy strategii zrównoważonego rozwoju podkreślają, że w myśl jej promotorów konieczne jest równoległe wprowadzenie fundamentalnych zmian społecznych, w celu ograniczenia przyrostu naturalnego, uznawanego za zagrożenie dla Ziemi. Z tego względu, wśród elementów promowanych w ramach strategii są np. ideologia gender i gwarancja swobodnego dostępu do aborcji.

Czytaj również: Putin: kończy się epoka globalnej dominacji Zachodu, przed nami najważniejsza dekada od zakończenia II WŚ

Kresy.pl / Twitter / pch24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz