We wtorek szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się z żołnierzami Wojsk Specjalnych Formoza, gdzie został sformowany nowy zespół bojowy. “Infrastruktura krytyczna musi być silnie chroniona” – podkreślił minister. Chodzi o ochronę gazoportu w Świnoujściu oraz gazociągu Baltic Pipe.

We wtorek Mariusz Błaszczak wziął udział w prezentacji nowego Zespołu Bojowego C w Jednostce Wojskowej Formoza w Dziwnowie (woj. zachodniopomorskie). “Mamy świadomość zagrożeń wynikających z agresywnej polityki rosyjskiej. Musimy liczyć się z różnymi prowokacjami, w związku z tym infrastruktura krytyczna musi być silnie chroniona” – oświadczył szef MON, cytowany przez Portal Samorządowy.

Jak wskazał minister, “najlepszym wojskiem, które jest w stanie ochronić infrastrukturę krytyczną są właśnie wojska specjalne”. “Formoza, która buduje tu w Dziwnowie kolejną swoją jednostkę, to trzecia jednostka, dwie są w Gdyni, w województwie zachodniopomorskim” – powiedział.

Zobacz także: 11. Mazurski Pułk Artylerii przekształcony w brygadę. Szef MON: „To jest poważna siła” [+FOTO]

Błaszczak podkreślił, że Formoza należy do grupy jednostek składających się “z komandosów, którzy są świetnie wyszkoleni, po szkoleniu odbytym w Stanach Zjednoczonych z Navy SEALs, z Marines”. “To ludzie doświadczeni, uczestniczący w różnego rodzaju misjach, szkoleniach na całym świecie, ludzie, którzy są skoncentrowani na tym, aby chronić infrastrukturę krytyczną” – wskazał.

“Bardzo się cieszę z rozwoju polskich sił specjalnych, to ważny komponent polskich sił zbrojnych, komponent wojsk specjalnych obok Gromu, obok jednostki komandosów z Lublińca, Formoza stanowi trzon polskich wojsk specjalnych” – podkreślił Błaszczak.

Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach (PiS) informował, że w Dziwnowie odtworzona zostanie jednostka wojsk specjalnych, której zadaniem będzie ochrona gazoportu w Świnoujściu i Baltic Pipe.

Przeczytaj: “Rz”: Rekordowa fala odejść z wojska. Kilkanaście tysięcy żołnierzy w ciągu roku

Zobacz także: Polska przekazuje sprzęt Ukrainie. Media: Odtworzenie zdolności polskich wojsk pancernych potrwa kilka lat

portalsamorzadowy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply