Posłanki z Platformy Obywatelskiej oraz Stefan Niesiołowski zdecydowanie opowiedzieli się przeciwko projektowi ustawy, który doprowadzić ma do całkowitego zakazu aborcji. Ich zdaniem obecna ustawa to „najlepsze możliwe rozwiązanie”.

Do projektu ustawy odniosła się poseł Monika Wielichowska. – My, politycy nie możemy decydować za zdrowie i życie kobiet i o to apelujemy do PiS, aby kobiety zostawić w spokoju, które we własnym sumieniu będą rozstrzygać, czy z zapisów tej ustawy będą korzystać w tych trzech przypadkach, które od 1993 roku obowiązują– stwierdziła. Zapowiedziała też, że klub Platformy Obywatelskiej sprzeciwi się zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji, jednak nie będzie obowiązywała dyscyplina głosowania. Być może wśród posłów PO pojawią się pojedyncze jednostki, które zagłosują za życiem.

Poseł Marzena Okła-Drewnowicz odniosła się do przesłanki dokonania aborcji gdy zagrożone jest życie lub zdrowie matki. – Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy ta matka ma w domu kilkoro dzieci i sama, będąc teraz z kolejnym w ciąży, może pozostawić te dzieci samotnie. Jaką więc ona przeżywa tragedię, jaki dramat, co dzieje się w jej sumieniu, jej sercu. Dobrze byłoby, żeby zostawić tą kobietę w spokoju, pomóc jej, ale na pewno nie ograniczać jej prawa– podkreśla. Jej zdaniem aborcja w Polsce jest nielegalna. – Ponad dwadzieścia lat temu wypracowany kompromis mówi o tym bardzo wyraźnie, że w Polsce nie ma prawa do swobodnego dokonywania aborcji. Podkreśliła też, że w Polsce „jako kraju nowoczesnym” ustawa nie może zabronić kobiecie podejmowania decyzji.

W typowym dla siebie stylu do sprawy odniósł się poseł Stefan Niesiołowski. Dawny deputowany Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego stwierdził: – Dziś PiS i episkopat łamią ten kompromis, haniebne działania, jak oni spojrzą w oczy, co oni powiedzą kobiecie, która ma rodzić dziecko, najpierw dziecko, którego rozwój, ciąża zagraża życiu matki, albo dziecko ciężko upośledzone, albo z dziecko z gwałtu, bo to są te trzy oczywiste przypadki, oczywiste przypadki, których nie można ruszać. Burzenie tego kompromisu jest kolejną kartą hańby ludzi, którzy to poprą (…) i oczywiście czarną kartą Kościoła. Kościół może przekonywać, może apelować, może wysyłać listy, swoje stanowisko żeby każdego, że każde życie musi być bronione, ale siły używać, używać siły? Czyli co, zmuszać kobietę żeby rodziła, jeżeli nawet zagraża to jej życiu? Coś niesłychanego, jakieś dzikie barbarzyństwo– stwierdził na falach Radia ZET.

Premier Beata Szydło zapowiedziała swoje poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy złożonego przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”. Z kolei lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński stwierdził, że najprawdopodobniej większość klubu PiS poprze całkowity zakaz aborcji. Nie będzie jednak obowiązywała dyscyplina w głosowaniu.

Pch24.pl/KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  bartosz :

  Mam nadzieję, że ta ustawa nie przejdzie. To nie politycy, tylko rodzice biorą odpowiedzialność za swoje dzieci i to do rodziców powinna należeć decyzja o przerwaniu ciąży lub jej nieprzerywaniu. Nikt z nas nie może oceniać decyzji rodziców, bo nikt za nich nie będzie ponosił konsekwencji tych decyzji, to oni sami będą się z tym borykać. A państwo polskie nie powinno zakazywać, tylko umożliwiać podjęcie samodzielnej decyzji. Aktualnie obowiązująca ustawa jest bardzo dobra. Jest prosta, zrozumiała i pozostawia rodzicom możliwość wyboru.

  • kojoto
   kojoto :

   Czy jesteś zdania, że Twoi rodzice mogą Cię zabić kidy im przyjdzie na to ochota? Czy może Twoja żona, albo dzieci, kiedy już będą ponosić konsekwencje tego że jesteś zdany na ich łaskę, jak będziesz chory i stary. Komu będziwsz potrzebny – staniesz się tylko ciężarem, gorszym niż dziecko (urodzone, czy jeszcze nie). Zastanawiam się, czy jesteś aż tak mało inteligentny, że nie rozumiesz, że poród nie jest początkiem życia człowieka (ani żaden 3, 6 czy 12sty tydzień), tylko poczęcie – koniec kropka (więkrzość zwolenników mordowania dzieci właśnie tego nie rozumie, niby takie oczywiste, ale widac natura była dla nich bezlitosna obdarzając ich tak małym rozumem). Może jednak należysz do tych nielicznych inteligentnych zwolenników „aborcji”, którzy uważają, że mozna zabijac również dzieci po urodzeniu – granice wyznaczyć można ustawowo. Prawo to prawo, życie ludzkie jest bez znaczenia. Ciekawy jestem co siedzi we łbie osobnika, który uważa, że można dać wybór obywatelowi, żeby zabił drugiego obywatela na podstawie swojej „samodzielnej decyzji”.

 2. Avatar
  warszawiak :

  Polecam Ci Bartoszu,
  książkę (Życie na pełnej petardzie, rozdział o aborcji).
  Mam nadzieję, że wtedy chociaż chwilkę zastanowisz się, że nie chcodzi o sam fakt, że aborcja jest złą. Tylko o podejście do aborcji: czy uważasz to za prawo człowieka/kobiet, czy też za morderstwo dozwolone w szczególnych trudnych indywidualnych sytuacjach??

 3. Avatar
  warszawiak :

  Ponadto. Tak samo jak morderstwo jest dozwolone w obronie własnej. Ok, przykra sprawa, ktoś zabił napastnika, ale nie zamierzał go wcześniej zabić. Stało się to w obronie własnej, bądź przypadkowo.
  Tak samo jest z aborcją, nie można z góry zakładać, że chce się kogoś zabić ale istnieją przypadki kiedy aborcja jest mniejszym złem…Załóżmy, że jest taka sytuacja:
  Podczas ciąży kobieta ma zapalenie wyrostka. Trzeba ją szybko operować, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że bez operacji zginie matka i dziecko. Zazwyczaj operacja kończy się dobrze, przeżywa matka oraz dziecko. Ale bywa też tak, że lekarz nie może uratować dziecka. W sytuacji gdyby miałaby umrzeć matka z dzieckiem, to lekarz ratuje matkę. Przemawiają za tym różne okoliczności tj. szansa zajścia w kolejną ciążę albo posiadanie już dzieci dla których jest matką. Więc są przypadki, gdy aborcja jest konieczna bo ratuje życie matki.
  A co do zabijania dzieci, u których podejrzewa się niepełnosprawność to aborcja jest MORDERSTWEM! W przypadku gwałtów, trudna sprawa, powinna być podejmowana w rozeznaniu sumienia przez matkę, przy opiece i pomocy fachowców.