My popełniliśmy prawdopodobnie błąd – oświadczył były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, odnosząc się do kwestii tajnych więzień CIA w Polsce.

Były prezydent RP wypowiadał się w podcaście „Kwaśniewski story”. Komentował kwestie związane z terroryzmem oraz tajnymi więzieniami CIA w Polsce. „Zamachy terrorystyczne były absolutnym szokiem. Nie wiedzieliśmy, w jakim kierunku to pójdzie” – podkreślił Kwaśniewski, cytowany we wtorek przez portal Gazeta.pl.

Odnosząc się do zamachów z 11 września 2001 roku wskazał, że „nikt nie spodziewał się, że w ten sposób można zaatakować Amerykę”.

Były prezydent odniósł się też do decyzji o ulokowaniu w Polsce tajnego więzienia CIA. „Uruchomiony jest artykuł piąty NATO (klauzula wzajemnej pomocy w razie ataku na jednego z członków sojuszu – przyp. red.). W World Trade Center zginęli Polacy, mamy 'swoje’ ofiary. Wiemy, że to zamach. Podjęcie działań przez Amerykanów wobec krajów, które są siedliskiem terroryzmu, wydaje się mieć sens” – powiedział.

Dopytywany, czemu USA postanowiły zbudować tajne więzienie w Polsce, a nie np. w Kanadzie, odpowiedział: „Bo z Afganistanu do nas jest bliżej niż do Kanady”. „Dzisiaj bym pewno, wiedząc wszystko, takiej decyzji nie podjął” – wskazał.

„Pomysł Kiejkut nie rodzi się na szczeblu politycznym. Pomysł Kiejkut rodzi się na szczeblu wywiadowczym i argumentacja, którą mi przedstawił [George W.] Bush, była dosyć przekonująca. Polegała na tym, że ujmując terrorystów w Afganistanie, trzeba mieć miejsce logistycznie nieodległe, żeby można było ich przesłuchać i dowiedzieć się, jakie mają plany” – dodał były prezydent.

Jego zdaniem „Amerykanie przekroczyli wszelkie granice”. „My popełniliśmy prawdopodobnie błąd, godząc się na tego rodzaju zachowania, że odbywają się całkowicie poza naszą kontrolą” – oświadczył.

Zobacz także: Tajne więzienia CIA pod lupą ONZ

Przyznał, że miał rozmawiać po latach o tej kwestii z Bushem. „To nie jest temat, na który Bush chętnie dyskutuje. On został prawdopodobnie w tej sprawie zmanipulowany, ale tego mi nie powie” – powiedział.

Wyraził opinię, że do manipulacji przyczynili się ówczesny wiceprezydent Dick Chenney i sekretarz obrony Donald Rumsweld.

„Bush wie, jaka jest ocena tych działań w świecie, najlepszy dowód, że poza Stany Zjednoczone głowy nie wychyla” – podkreślił Kwaśniewski.

Doniesienia Gazety Wyborczej wskazują, że śledztwo ws. tajnego więzienia CIA w Starych Kiejkutach zostało umorzone w 2020 roku.

Czytaj także: Tajne więzienia CIA na Litwie

wiadomosci.gazeta.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz