Tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata otrzymała rodzina Tadeusza Młodnickiego, który w Mikołajowie pod Lwowem, gdzie pracował jako organista, ukrywał kilku Żydów w czasie II wojny światowej.

W Sali Lustrzanej pałacu Potockich we Lwowie ambasador Izraela na Ukrainie wręczył dyplomy i medale sześciu osobom pochodzącym z tego miasta, którzy otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Wśród nich znalazła się rodzina nieżyjącego już Polaka, Tadeusza Młodnickiego, który w Mikołajowie pod Lwowem ukrywał w czasie II wojny światowej siedmiu Żydów.

Tadeusz Młodnicki zmarł we Lwowie w 1978 roku. Dyplom odebrała jego córka, przedstawicielka polskiej społeczności lwowskiej, 83-letnia Stanisława Chrystoforowa z domu Młodnicka. To zasłużona parafianka katedry rzymskokatolickiej, działaczka społeczna i katolicka. We Lwowie współpracuje m.in. z Fundacją im. ks. dra Henryka Mosinga, opiekującą się ubogimi i chorymi Polakami. Odbierając nagrodę dla zmarłego ojca, powiedziała m.in: „Dziękuję Panu Bogu, że są ludzie, którzy odwdzięczyli się mojemu ojcu za jego ogromną ofiarność i pomoc”.

 

Pani Stanisława Chrystoforowa wspomniała, że ojciec ukrywał Żydów w domu przy kościele:

„Mój tata pracował jako organista w Mikołajowie koło Lwowa. Kiedy zaczęły się łapanki, Żydzi poprosili ojca o przechowanie ich rodzin. W domu, w dużym pokoju były rzeczy z kościoła, za nimi ukrywali się Żydzi”.

Polka ze Lwowa powtórzyła też słowa swojego ojca, który mówił, że człowiek powinien kochać każdego, niezależnie od narodowości czy wyznania.

Uroczystość wręczenia odznaczeń miała miejsce w ubiegłym tygodniu.

Polacy stanowią największą liczbę (ponad 6990 osób) wśród odznaczonych najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym nadawanym nie-Żydom przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem.

Przeczytaj: Morawiecki: Polska jako kraj zasłużyła na drzewo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

IAR /  kuriergalicyjski.com / wilnoteka.lt / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz