Premier Matusz Morawiecki podkreślił, że tylko Polska jako kraj zasłużyła na drzewo sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Mateusz Morawiecki przemawiał w niedzielę, podczas spotkania z mieszkańcami Chełma. W swojej wypowiedzi podkreślał zasługi narodu polskiego w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej.

Dla mnie Polska jako naród, Polska jako państwo zasłużyła – jako jedyna – na drzewo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Te liczby, które czasami są podawane, są kompletnie nieporównywalne do siebie. Bo jak można porównać teren okupowanej Polski, gdzie za pomoc Żydom karano śmiercią, nie tylko osobę pomagającą, podającą szklankę wody, czy kromkę chleba, ale całe rodziny i całe wioski, do sytuacji – przy całym szacunku do Holandii, czy Danii, gdzie zginęło może z tego powodu kilka osób, a na pewno bardzo, bardzo niewiele (…), gdzie całe państwa kolaborowały z hitlerowskimi Niemcami, a w Polsce Polskie Państwo Podziemne wydawało wyroki śmierci na tych, którzy denuncjowali lub mordowali Żydów. Te dwie sytuacje są zupełnie nieporównywalne – oświadczył Morawiecki.

ZOBACZ TAKŻE: Premier Morawiecki: Były dramatyczne wypadki, że Polacy mordowali Żydów i tak było w Jedwabnem

Premier tłumaczył, że te dwa światy wymagają wyjaśnienia, wymagają badań historycznych. Ale wymagają też – tu i teraz – nawet, zanim te badania do końca zostaną przeprowadzone, głośnego, mocnego polskiego „nie” dla tych, którzy zrównują przestępstwa i zbrodnie czasów komunistycznych, wobec naszych współbraci żydowskich, a zwłaszcza też Holokaust II wojny światowej i usiłują wplątać nas w ten Holokaust – dodał.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Morawiecki zaznaczył, że nie tylko historia tych strasznych lat przeczy temu całkowicie. Do tego wszystkiego trzeba dołożyć tę wielką, wspaniałą historię, o której musimy mówić, którą musimy odbudować – tą historię współżycia przez 1000 lat można tak dzisiaj powiedzieć – społeczności żydowskiej, która tu znalazła schronienie, tu znalazła ten swój kąt na ziemi, a żeby żyć, kształcić, rodzić dzieci, tworzyć swoją literaturę, interpretować swoją religię i wzbogacać w ten sposób cały świat – zaznaczył premier.

Szef polskiego rządu ma nadzieję, że poprzez ten spór, świat dostrzeże te podstawowe różnice w życiu społeczności żydowskiej na terenie Rzeczpospolitej przez setki lat, tym co się stało w czasach II drugiej wojny światowej, tym co się stało w czasach PRL-u, ale również wobec tych zaniedbań, które miały miejsce w czasach III Rzeczpospolitej.

Kresy.pl / forsal.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Tylko w jednym premierek ma rację, – nie można zrównaywać postawy Narodu Polskiego, który uratował przed niemcami wielką ilość żydów, z postawą narodu żydowskiego, którego liczni przedstawiciele czynnie zaangażowali się w eksterminację Polaków w terrorze sowieckim (zarówno przed jak i po zbrodniach nazistowskich, wymierzonych przecież tak w żydów jak i Polaków), przy tym pozostali żydzi pozostali najdelikatniej mówiąc obojętni na sowieckie prześladowania. Tak panie morawiecki – nie można zrównywać takich postaw.