W 2019 roku Indie pod względem PKB prześcignęły Wielką Brytanię i Francję. Tak wynika z raportu organizacji World Population Review (WPR). Gospodarka Indii jest aktualnie warta 2,94 bln dolarów. W wypowiedzi z 5 lutego 2020 roku Premier Narendra Modi zadeklarował, że do 2025 roku osiągnie ona pułap aż 5 bln USD.

Dane przedstawione przez WPR są zbieżne z szacunkami Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) z października 2019, który także dawał Indiom awans w rankingu na piątą pozycję.

Indie z PKB na poziomie 2,94 bln USD wyprzedziły nieznacznie Wielką Brytanię i Francję. WPR poinformował w raporcie, że nominalne PKB szóstej z kolei Wielkiej Brytanii wynosi 2,83 bln USD. Plasującej się zaś na miejscu siódmym Francji – 2,71 bln USD.

Od 1971 r. na czele pozostają USA, z PKB wysokości 21,44 bln USD, przy czym wartość surowców naturalnych tego kraju szacowana jest na 45 bln USD. Drugie miejsce zajmują Chiny (14,14 bln USD), trzecie Japonia (5,15 bln USD), czwarte zaś Niemcy (4 bln USD).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Premier Indii Narendra Modi obiecał wzrost gospodarki do poziomu pięciu bln USD w 2025 r. Miało to miejsce po drugich wybranych wyborach w 2019 roku.

Zdaniem Kaushika Basu, który przez cztery lata pełnił funkcję naczelnego ekonomisty Banku Światowego, wspomniany cel zostanie osiągnięty przez Indie w 2033 roku. Zdaniem Basu, aby spełniła się obietnica Modiego, indyjskie PKB powinno rosnąć w tempie 10,45 proc. rocznie.

„To jest bardzo ambitny cel. Jedynym przykładem kraju rosnącego w tempie 10,5 proc. przez sześć lat z rzędu były Chiny od 2003 do 2009 r.” – napisał Basu we wtorek w dzienniku „The Indian Express”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jednak agencja ratingowa Moody’s zmniejszyła prognozy tempa wzrostu dla Indii do 5,4 proc. w 2020 r. i 5,8 proc. w 2021 r.

Rząd Modiego w odpowiedzi na krytykę niektórych ekonomistów i opozycji zapowiada szeroko zakrojone inwestycje w infrastrukturę oraz program Make in India (ang. produkuj w Indiach). Ma on na celu przyciągnięcie zagranicznych producentów.

Zobacz także: Indie: Kraj na skraju recesji

Zobacz także: Indie zlikwidowały autonomię Kaszmiru

Zobacz także: Indie: Astronauci będą szkolić się w Rosji

 

tribuneindia.com / kresy.pl / fakty.interia.pl / pap.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz