Od nowego sezonu w hokejowej drużynie Unii Oświęcim zagra Izraelczyk Eliezer Sherbatov. Hokeista został ostro za to skrytykowany przez rabina Elchanana Poupko z Nowego Jorku.

Sherbatov przenosi się do Polski z kazachskiego Jertysu Pawłodar. Times of Israel, który odnotował jego przejście do klubu z Oświęcimia, napisał, że hokeista nie boi się, że miejscowi “kibice hokeja będą używać antysemickich szyderstw na wzór kibiców piłkarskich”.

„Tutaj w Polsce ludzie cieszą się, że Żyd z Izraela przyjechał grać dla Auschwitz” – powiedział izraelskiej gazecie Sherbatov. „Cieszę się, że mogę tworzyć tę historię i oczywiście chcę pomóc, by nie zapomniano o Holokauście” – dodawał zawodnik Unii Oświęcim. Twierdził on wręcz, że gra dla klubu z miasta, w którym znajdował się niesławny obóz śmierci, będzie dla niego szczególną motywacją.

Innego zdania jest rabin Elchanan Poupko z Nowego Jorku, który w poniedziałek na Twitterze nie szczędził hokeiście słów krytyki. “Nigdy nie sądziłem, że będę musiał to powiedzieć. Dla Żyda gra w drużynie z Auschwitz jest zdradą i nożem w plecy dla milionów ludzi” – napisał rabin twierdząc, że Sherbatov mógł wybrać inny klub.

Jak wynika z artykułu Onetu, rabin uważa mieszkańców Oświęcimia za współwinnych Holokaustu. “Każda twoja bramka przyniesie chlubę miastu, które oglądało, jak nasi bracia i siostry wylatują z dymem komina. Każdy, kto zamieszkuje dziś to miasto, jest winny” – pisał Poupko do Sherbatova.

W rozmowie z Onetem Poupko wyjaśniał, że uważa tak, ponieważ “każdy, kto żyje w Polsce i nie podjął próby dowiedzenia się, kto wcześniej zamieszkiwał te tereny oraz dlaczego go na nich już nie ma, jest winny”. Twierdził, że inne europejskie narody “nie mają problemu z przyznaniem, że między nimi byli źli ludzie, którzy odegrali swoją rolę w ludobójstwie Żydów”, podczas gdy Polska “namiętnie neguje swój udział”. Dodawał też, że “więcej [Polaków] pomagało Niemcom w ludobójstwie” niż ratowało Żydów.

W związku z tym prezydent Oświęcimia wydał oświadczenie, w którym wypowiedzi rabina nazwał skandalicznymi. “Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec kłamliwych stwierdzeń i insynuacji zawartych w opiniach amerykańskiego rabina Poupko, które krzywdzące są zarówno dla miasta Oświęcim jak i dla jego mieszkańców, ale także wielu Polaków, którzy byli ofiarami II wojny światowej. Wypowiedzi takie burzą trud i prace wielu osób oraz instytucji zaangażowanych w Pamięć i edukację pokojową i są szkodliwe dla budowania pozytywnych relacji polsko-żydowskich. W związku z powyższym oczekujemy od Państwa stanowczej reakcji i potępienia tych wypowiedzi” – napisał prezydent Janusz Chwierut.

Zareagowało też Muzeum Auschwitz zarzucając rabinowi “brak wiedzy” i “ignorowanie faktów”.

CZYTAJ TAKŻE: ADL: Polska najbardziej antysemickim krajem

Kresy.pl / timesofisrael.com / onet.pl / oswiecim.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply