Sąd Okręgowy w Gdańsku zakończył w środę proces w sprawie jednej z najgłośniejszych afer ostatnich lat. Wyroki usłyszeli prezes spółki Amber Gold Marcin P. i jego żona Katarzyna P. – podała Polska Agencja Prasowa.

Marcin P. został skazany na łączną karę 15 lat pozbawienia wolności a jego żona na 12 i pół roku pozbawienia wolności. Wyrok nie jest prawomocny. Jego odczytywanie trwało prawie 5 miesięcy, ponieważ sąd musiał odczytać nazwiska wszystkich 18 tys. pokrzywdzonych przyporządkowując do nich numery depozytów i wartość szkody. W pierwszej części odczytywania wyroku sąd uznał Marcina P. i jego żonę winnymi głównego zarzutu, czyli oszustwa.

Prokuratura żądała wobec obojga 25 lat pozbawienia wolności. Prezes Amber Gold był oskarżony o dokonanie czterech przestępstw a Katarzyna P. o dziesięć. Obrona wnioskowała o uniewinnienie podsądnych.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wyjątkowo wysokim oprocentowaniem inwestycji – od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Oszukanych zostało prawie 19 tys. klientów na sumę prawie 851 mln złotych. Amber Gold była właścicielem linii lotniczych OLT Express, w które zainwestowała prawie 300 mln złotych, a które również ogłosiły upadłość. W spółce tej pracował syn Donalda Tuska – Michał Tusk.

Oskarżenie dotyczyło również prowadzenia działalności parabankowej oraz prania brudnych pieniędzy. Według prokuratury małżeństwo P. działało w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Ich wynagrodzenia pochłonęły 18,8 mln złotych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Były sędzia TS: Amber Gold to była operacja BND

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz