Sejm RP głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości powołał w czwartek na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich Piotra Wawrzyka, piastującego obecnie stanowisko wiceministra spraw zagranicznych. Wybór ten musi jeszcze zaakceptować Senat, w którym PiS nie ma większości.

Za kandydaturą Wawrzyka głosowało 233 posłów. Przeciw było 219 a 1 wstrzymał się od głosu. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Sejm jednocześnie odrzucił kandydatury wysuniętego przez PSL i Konfederację Roberta Gwiazdowskiego oraz zgłoszonej przez KO i Lewicę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Zgodnie z Konstytucją wybór RPO musi odbyć się za zgodą Senatu. Wyższa izba polskiego parlamentu ma miesiąc na podjęcie uchwały o wyrażeniu zgody, bądź sprzeciwu wobec wyboru Sejmu.

Dzisiejsze głosowania to już trzecia próba wyboru RPO przez Sejm. W poprzednich dwóch podejściach Sejm nie zgodził się na kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że kadencja Adama Bodnara jako RPO upłynęła we wrześniu ub. roku. W związku z niepowołaniem przez parlament nowego rzecznika Bodnar zgodnie z ustawą wciąż pełni obowiązki RPO.

W styczniu br. prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla portalu Interia wyraził opinię, że Jan Rokita byłby odpowiednim kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich. „Uczestniczył w tworzeniu polskiego prawa przez wiele lat i rozumie jego niedostatki, sam osobiście wiele doświadczył. Myślę, że jego wyczucie spraw ludzkich może mieć wymiar szczególny” – mówił prezydent zaznaczając, że nie wie, jakie jest zdanie Rokity na temat kandydowania na RPO.

Kresy.pl / pap.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz