Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla portalu Interia wyraził opinię, że Jan Rokita byłby odpowiednim kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich.

W wywiadzie opublikowanym w środę redaktor naczelny Interii Piotr Witwicki zapytał Andrzeja Dudę m.in. o możliwość przełamania impasu wokół wyboru RPO. Głowa państwa zaznaczając, że nie ma kompetencji do wskazywania kandydatów na RPO, zaproponował na to stanowisko Jana Rokitę.

Duda zaznaczał, że ktoś może uznać tę propozycję za „nietypową i zadziwiającą”, ale sam wyraził przekonanie, że Rokita byłby „dobrym i wartym rozważenia” kandydatem znającym realia polityki.

„Uczestniczył w tworzeniu polskiego prawa przez wiele lat i rozumie jego niedostatki, sam osobiście wiele doświadczył. Myślę, że jego wyczucie spraw ludzkich może mieć wymiar szczególny” – mówił Andrzej Duda zaznaczając, że nie wie, jakie jest zdanie Rokity na temat kandydowania na RPO.

Pytany o to, czy kandydatura Rokity jest realna Andrzej Duda odparł, że osoby decyzyjne w tej kwestii nie podejmują „tego wątku”. Sam jest zdania, że „warto byłoby go jednak rozważyć”.

Jan Rokita to były polityk Unii Demokratycznej, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego wchodzącego w skład Akcji Wyborczej Solidarność i Platformy Obywatelskiej. Przez sześć kadencji sprawował mandat posła. W rządzie Hanny Suchockiej był ministrem-szefem Urzędu Rady Ministrów. W 2005 roku w kampanii wyborczej PO był reklamowany jako „premier z Krakowa”. Przed wyborami w 2007 roku ogłosił wycofanie się z życia politycznego.

Kadencja Adama Bodnara jako RPO upłynęła we wrześniu ub. roku. W związku z niepowołaniem przez parlament nowego rzecznika Bodnar zgodnie z ustawą wciąż pełni obowiązki RPO.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Jan Maria Rokita o polskich narodowcach: kultywują kresową wrogość do dziedzictwa UPA

Kresy.pl / Interia.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz