Portal Onet twierdzi, że trwa masowa mobilizacja górniczych związków zawodowych, które chcą przeprowadzić wielką demonstrację w Warszawie.

„Mobilizacja jest potężna: górnicy chwalą się, że na Śląsku zabrakło autokarów do wynajęcia na ostatni piątek lutego” – podał w czwartek portal Onet. Mobilizują się pracownicy kopalni należących do Polskiej Grupy Górniczej. Przeciw polityce rządu Prawa i Sprawiedliwości wobec spółki będą zgodnie protestować członkowie wszystkich najważniejszych związków zawodowych – NSZZ „Solidarności”, „Kadry”, Związku Zawodowego Górników i „Sierpnia 80”. Główny problem widzą w zaopatrywaniu się polskich elektrowni w węgiel z importu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Żeby ratować firmę i branżę, konieczne jest powstrzymanie importu węgla i odebranie zakontraktowanego przez spółki energetyczne surowca. Jeśli węgla nie odbiorą, to my się w kwietniu zatkamy i kopalnie będą musiały stawać – i dopiero wtedy zacznie się zawierucha, bo ludzie są zdeterminowani do walki o swoje” – powiedział Onetowi Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej „Solidarności” i szef tego związku w Polskiej Grupie Górniczej.

Pogotowie strajkowe trwa w kopalniach PGG od zeszłego miesiąca. W poniedziałek górnicy przeprowadzili strajk ostrzegawczy, a cześć z nich udała się do biur poselskich parlamentarzystów wybranych na Górnym Śląsku, w tym do biura Mateusza Morawieckiego i rozsypała w nich węgiel.

Protest w Warszawie odbędzie się 28 lutego i ma zgromadzić działaczy 13 związków zawodowych. Górnicy planują manifestację na 20 tys. osób. Protestujący zabiorą ze sobą transparenty, gwizdki, przyśpiewki, trąbki i opony do spalenia.

Problemy ze zbytem węgla wydobytego w polskich kopalniach są związane z bardzo szybko wzrastającym importem tego surowca. Znaczną część importowanego węgla stanowił surowiec z Rosji. Wicepremier Jacek Sasin zadeklarował niedawno, że państwowe spółki nie będą już kupować węgla z tego kraju, ale nie ograniczył importu z innych państw, choć w 2018 r. jedna trzecia wwozu kopaliny pochodziła właśnie spoza Rosji.

Polska jest także importerem energii elektrycznej. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zainwestował spore środki finansowe w budowę „mostu energetycznego” łączącego Polskę z Litwą. Obecnie most używany jest głównie do importu energii.

onet.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz