Dziś na profilu Brać Górnicza na Facebooku opublikowano szczegóły dotyczące zbliżającego się protestu górników. Chcą oni „powstrzymać rabunek naszych zasobów naturalnych”.

Manifestacja odbędzie się 21 lutego w Warszawie. Górnicy wraz z Obywatelskim Komitetem Obrony Polskich Zasobów Naturalnych protestować będą przeciwko działaniom rządu, który tworzy prawo „ułatwiające przejmowanie koncesji obcym kapitałom”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W piątek Sejm odrzucił senackie veto do nowelizacji prawa górniczego, zakładającej że postępowania w sprawie koncesji na poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin stałych wszczęte przed końcem 2014 roku, a dotychczas niezakończone, będą prowadzone na podstawie obowiązujących wówczas przepisów. Nowe przepisy sprzyjać mają zagranicznym firmom.

CZYTAJ TAKŻE: Ekspert: Przez działania lobbystów w ministerstwach oddajemy zasoby miedzi obcemu kapitałowi

Górnicy zapowiadają: idziemy do prezydenta RP Andrzeja Dudy, aby nie podpisywał nowelizacji ustawy – prawo górnicze i geologiczne, które ma zadziałać wstecz. Pozwoli kanadyjskiej firmie Miedzi Cooper Corporation na przejęcie zasobów miedzi w Nowej Soli wycenianych na 250 miliardów złotych. 

Jak informowaliśmy, firma Zielona Góra Copper należąca do kanadyjskiej MCC otrzymała w ostatnim czasie decyzję o zatwierdzeniu dokumentacji geologicznej nowego złoża rud miedzi i srebra „Nowa Sól”. Szacowane zasoby to 848 mln ton rudy miedzi i srebra, 11 milionów ton miedzi oraz 36 tysięcy ton srebra.

Polska posiada 4 proc. światowych zasobów miedzi i pod względem jej wydobycia znajduje się na 13 miejscem na świecie. Podatki i opłaty od KGHM przyniosły budżetowi państwa w ciągu siedmiu lat 11 mld zł.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na stronie Brać Górnicza na Facebooku przeczytać można:

Zbieramy się pod Sejmem RP o godzinie 12:00. Przemarsz wyruszy o godzinie 13:00. Powiedzie przez ul. Wiejską, Plac 3 Krzyży, ul. Nowy Świat na Plac Prezydencki przy ul. Krakowskie Przedmieście 48/50. Rozwiązanie zgromadzenia o godz. 15:00. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału. Powstanie owalny stół ds. Ratowania Zasobów Naturalnych i rozpoczęcie wydobycia. Polska jest jedynym krajem na świecie, posiadającym zasoby, który nie wydobywa niczego… Aby bogacić polskie społeczeństwo. Obecnie rząd tworzy prawo, które ułatwi przejmowanie koncesji obcym kapitałom. Wszyscy musimy POWSTRZYMAĆ RABUNEK NASZYCH ZASOBÓW NATURALNYCH.

Sprzeciw górników budzi także duża skala importu rosyjskiego węgla. Pod koniec stycznia informowaliśmy o proteście górników z „Sierpnia 80” w tej sprawie. Zablokowali oni wtedy tory prowadzące do Elektrowni Łaziska. Nie wjedzie tu żaden ruski węgiel. Dziś blokujemy elektrownię, ale jak będzie trzeba, przyspawamy do torów pociągi na przejściach granicznych, a transporty z Rosji będziemy wysypywać  – zapowiadali.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Następna wojna surowcowa będzie z Polską – twierdzi rosyjska agencja informacyjna

Kilka dni temu Śląsko-Dąbrowska „Solidarność” stanęła w obronie polskiego górnictwa w liście do Ursuli von der Leyen , przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Kresy.pl / Facebook / Money.pl / stowarzyszenierkw.org

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz